Jak jsme informovali již loni na podzim, spolu s Klozem před ústeckým soudem stál také Josef Žák (1956), též z Teplic. Oba v Tisé na Ústecku pěstovali marihuanu v Klozově domě. Protože Kloz nechodil k soudu, neboť prý byl nemocný, byl vyloučen do samostatného procesu a rozsudku se dočkal jako první Žák. Ten byl již odsouzen, jako pomocník Kloze v marihuanové pěstírně, ke 2,5 rokům vězení.

Nepamatuje si

Žák v úterý vypovídal před soudem v roli svědka. Byl přivezen z vězení, kde si odpykává svůj trest. U soudu si na nic zvláštního nevzpomínal. O pěstování marihuany prakticky nic nevěděl. Jako by ani za pěstování drogových kytiček nebyl odsouzen.
„Kloz mi udělal nabídku na dostavbu baráku, dělali jsme zámkovou dlažbu a opěrnou zeď. Od začátku září 2008 jsem tam začal pracovat, v domě byla jedna místnost zavřená, tam jsem nebyl, jinak tam nic nebylo, dojížděl jsem tam autobusem. Předseda senátu Ivan Elischer se zeptal Žáka, jak je možné, že nic neviděl, když 8. 12. 2008 byla objevena pěstírna a s tím spojeno mnoho zařízení a rozvodů. „Já nevím, to nevím, nepodílel jsem se na zařizování,“ uváděl na otázky Žák.
Soudce Elischer Žáka varoval: „Mám dojem, že soudem pohrdáte. Byl jste odsouzen, že jste se podílel na vybavení a kultivaci rostlin, a vy teď tvrdíte, že o tom nevíte vůbec nic.“

„Já řekl, že když jsem tam začal dělat, nic tam nebylo, kdy se to tam dostalo, nevím,“ kroutil se Žák, ale postupně začal připouštět, že v půdním prostoru, kam se lezlo po žebříku, viděl „tak asi deset patnáct rostlin“.
Když soudce ukázal odsouzenému fotografie techniky pořízené v den odhalení pěstírny marihuany, Žák připustil: „Na chodbě jsem něco podobného mohl vidět.“ Ale neviděl žádnou sklizeň marihuany.

Přímo proti vchodovým dveřím byl box s malými rostlinkami, ale toho si také nevšiml. Elischer mu ukazoval fotografie - pohled na komoru přímo proti vchodovým dveřím, kde byly malé rostlinky. Žák na to: „Tam byla komora a v ní různý materiál, tam jsem nebyl, když to tam bylo.
Druhým hříchem Kloze podle obžaloby je dovoz kokainu.

Směr Curacao

Podle obžaloby od 4. 11. 2008 po schůzkách v Brně a Praze se Slovákem Mikulášem Peléšem (1968) zorganizovali dovoz kokainu z ostrova Curacao v souostroví Nizozemské Antily přes Amsterodam, do ČR a dále na Slovensko. Provedli to prostřednictvím kurýrů Petry Podkovičákové (1983), kterou sjednal Kloz, a Rastislava Zadňančina (1977).
Kloz v Praze zakoupil tři letenky z Amsterodamu na ostrov Curacao, 27. 11. 2008 v Praze po 21.00 hod. převzal od Peléše 6000 USD na nákup kokainu a 28. 11. 2008 v 2.00 hod. vycestoval s Podkovičákovou a Zadňančinem vozem Škoda Superb přes hraniční přechod Krásný Les na Ústecku a přes SRN do Amsterodamu.

Potom 7. 12. 2008 po příletu z Curacaa dovezli kokain a superbem jel Kloz s oběma kurýry zpět do Čech. Tam druhý den při schůzce v Praze 4, poblíž bydliště Kloze, převzal Peléš od něho dovezenou zásilku kokainu uloženou ve sportovní tašce a společně se Zadňančinem odcestovali octavií na Slovensko.

Téhož dne kokainovou misi ukončili policisté. V 17.55 hod. na hraničním přechodu Břeclav-Kúty byli zadrženi. V autě policisté nalezli 15 papírových obalů ve tvaru válce s krystalickou látkou o hmotnosti 151,528 g průměrné koncentrace 55 % kokainu. Při osobní prohlídce Peléše byl jako prémie nalezen jeden papírový váleček o hmotnosti 8,681 g s kokainem.

Klozovi hrozí, že může být odsouzen k více než pěti letům vězení.
Přitěžuje mu, že policisté ještě objevili tiskopisy k motorovým vozidlům – německé, anglické a španělské a další doklady a sedm razítek se státním znakem různých států v pražském bytě, kde Kloz bydlel s družkou. Jako prémii policisté objeví i 500 ampulí s efedrinem a větší množství mobilních telefonů.