Primát se podle slov policejního prezidenta Tomáše Tuhého týká jak množství vyprodukované i zajištěné drogy, tak rozsahu působnosti organizované skupiny. Města Teplice a Dubí měla v celém velkostroji na výrobu pervitinu jeden z hlavních úkolů.

Zatýkání lidí v okrese proběhlo za pomoci ozbrojené zásahové jednotky. Proto také létal poměrně často v závěru roku nad Teplicemi a Dubím policejní vrtulník. Právě na Teplicku se měl pervitin vyrábět ve velkém.

Charakter činnosti organizované skupiny dokumentuje i údaj o tom, kolik drogy byla skupina schopna připravit během jediného výrobního cyklu trvajícího zpravidla pět dnů: více než deset kilogramů! Kolik mohlo být vyprodukováno během nejméně ročního fungování skupiny, budou detektivové propočítávat; podle ředitele Národní protidrogové centrály Frydrych je jisté, že půjde o stovky kilogramů.

19 podezřelých

Čeští policisté ve spolupráci s celníky a jejich polští kolegové po půlročních přípravách zasadili v prosinci rozhodující úder gangu zabývajícímu se velkovýrobou metamfetaminu a kšeftováním s velmi kvalitní drogou v krystalické formě, kterou žádají zvláště zahraniční odběratelé.

Při zásahu vedeném v České republice na území čtyř krajů a v Polské republice skončilo v poutech celkem 19 podezřelých. Na našem území policisté pozatýkali 13 osob, z nichž 11 je vietnamského původu a ve dvou případech jde o Čechy; v Polsku pak bylo dopadeno pět Vietnamců a jeden místní kurýr. Všichni do jednoho putovali do cel vazebních věznic. V případě odsouzení hrozí obviněným u českých soudů až 18leté tresty.

Ozbrojená zásahová jednotka zatýkala také na Teplicku. Zajištěna zde byla velkokapacitní laboratoř na výrobu pervitinu.

Zajistit se podařilo také půl metráku vyrobené drogy ano, skutečně: celých 50 kilogramů pervitinu dále tři velkokapacitní varny (dvě laboratoře na českém území a jednu v Polsku), 90 kg léčiv s obsahem pseudoefedrinu a kvanta chemikálií potřebných pro výrobní proces, 12 luxusních aut dohromady zhruba za čtyři miliony korun, peníze v různých měnách v celkové hodnotě 11 milionů korun a také dvě velké vily v asi 10milionové hodnotě, připomněl úspěšnou bilanci akce Bat šéf policie Tuhý.

Domů i do ciziny

Vyrobeným pervitinem zásobovala odhalená skupina i domácí konzumenty většina produkce nicméně směřovala do zahraničí, připomněl na tiskové konferenci Frydrych.

„Podle dosavadního šetření končila droga u odběratelů na území České republiky, dále na území Spolkové republiky Německo, u překupníků albánského původu po celé západní Evropě a také v Austrálii," konstatoval.

Stěžejní roli v činnosti skupiny hrál hlavní organizátor. Ten nejen zajišťoval přísun léků s obsahem pseudoefedrinu šlo o preparát Cirrus vyráběný v Turecku a pašovaný přes Polsko severní balkánskou cestou ale také se věnoval obchodům: skupování metamfetaminu od výrobců a jeho přeprodávání velkoodběratelům. Teprve ti pak zajišťovali další distribuci drogy.

Stěhovaví ptáčci

„Metamfetamin hlavní organizátor vykupoval od výrobců za cenu 210 tisíc korun za jeden kilogram a zásoboval jím tržnice v českoněmeckém příhraničí. Další prodej následoval osobám vietnamského původu, které jej distribuovaly na území České republiky. Nemalá část byla určena na vývoz, což je předmětem dalšího vyšetřování," upřesnil Frydrych.

Připomněl také zjištění detektivů k místům výroby. Ta se velmi často měnila; producenti pervitinu si buď na padělané doklady nebo na dokumenty osob nacházejících se mimo naše území pronajímali rodinné domy nebo skladové prostory. Zpravidla provedli několik varů a místo opustili.

Kvůli zmírnění rizika odhalení varen výrobci podle detektivů protidrogové centrály přesunuli část výroby přímo do Polska. Pervitin, který tam byl vyroben, pak vozili do Čech kurýři převážně v dutinách osobních automobilů. Jednoho z nich, který převážel 27 kilogramovou zásilku, se podařilo zadržet ještě na polském území. Čeští kriminalisté dopadli tři kurýry s 23 kilogramy metamfetaminu.

Na Teplicku se prodává droga už dlouho

Proto také byl na boj proti obchodu s pervitinem a dalšími drogami sestaven před lety tzv. Toxi tým. Funguje při místním policejním ředitelství a zkušení policisté v tomto oboru mají za sebou už desítky zásahů proti výrobcům a distributorům drog na Teplicku. Z minulosti můžeme připomenout například realizaci v hotelu mezi Dubím a Teplicemi, kde se vyráběla droga v celém jednom pronajatém patře v hotelu. Nebo v krytu CO v Proseticích. Vietnamci měli velkopěstírnu i ve statku u Háje. Kromě pervitinu se v okrese prodává heroin a samozřejmě marihuana.