VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplice jsou drogovou křižovatkou, říká šéf protidrogové centrály Frydrych

Ústí nad Labem – Na první pohled vypadá protidrogový plukovník jako manažér firmy prodávající cokoliv. Ve skutečnosti jeho prací je omezovat prodej drog.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Drogová kriminalita na severu Čech podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha je obdobná jako v oblasti Prahy a Středních Čech.Foto: Deník/ F. Roček

Jak vypadá souboj drogových a protidrogových „aktivistů“ na severu Čech? Drogová kriminalita na severu Čech podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha je obdobná jako v oblasti Prahy a Středních Čech. Severočeský kraj, západní Čechy a severní Morava a okolí Olomouce, patří na drogové scéně k nejaktivnějším oblastem.

„Na severu Čech, zvláště v Ústeckém kraji, je problém poměrně vysoká koncentrace homogenních etnik – především albánsky hovořící. Mají obrovskou diasporu po celé Evropě, která jim umožňuje rozsáhlé dodavatelsko – odběratelské vztahy. Dalším koncentrovaným etnikem jsou původně vietnamští občané. Říkám původně vietnamští, protože mnozí z nich jsou již občané ČR. Vietnamci tvoří druhou nejpočetnější skupinu cizinců po Ukrajincích.Celostátně, i krajově u vás, představují v oblasti drog Vietnamci problém. Vždyť odhalených 64 % pěstíren marihuany je ve vietnamské režii. Ale to není problém jen severu Čech či naší republiky, ale již problém celoevropský,“ uvádí Frydrych.

Heroin

Přes snahu východoevropských skupin o ovládnutí dopravy heroinu, je heroin především v rukou albánsky hovořících skupin. Po dopravě do ČR předají heroin místní drogové síti, kde kromě albánského vlivu dochází k zapojení i místních lidí. Dochází k ředění heroinu a místní lidé, mnohdy z romských skupin, dál heroin distribuují až k zákazníkovi.

Podmíněnost dovozu a distribuce heroinu albánsky hovořícími drogovými zločinci je podle Frydrycha letitá.

Polydrogovost

U albánské drogové mafie policie nenaráží přímo na Albánce z Albánie, ale na albánsky mluvící lumpy z Makedonie, Kosova, Turecka.

Nepašují jenom heroin, ale využívají faktu, že v západní Evropě je dostupný efedrin. Proto pilně zareagovali a organizují dovoz efedrinu do Čech k výrobě pervitinu. A nejen to. Zjistili, že si mohou nasmlouvat i samotnou výrobu pervitinu a mají tím další žádanou drogu na prodej. Protože mají letitou zkušenost s najímání kurýrů, jejich angažovanost v pervitinu je stále vyšší.

„Dnes je velkým trendem polydrogovost. Čili nakoupit a prodat, ale i vyrobit, prakticky všechno, o co je kde zájem. Některá dogmata již neplatí. Kdo se dříve specializoval jenom na heroin, dnes obchoduje s jakoukoliv drogou,“ uvádí Frydrych.

Typickým příkladem je, že tzv. „balkánská drogová trasa“, která je dnes již obousměrná, protože je poptávka po syntetických drogách tam, odkud přichází přírodní drogy jako je heroin. Syntetické drogy se vyvážejí na Balkán a dále, protože tam se nevyrábějí.

Vedlejší škody

Konzumace drog s sebou přináší i „kriminální smog“. Dochází k sekundárním škodám čili lidé pod vlivem drog si obstarávají prostředky na zakoupení drogy doslova jakýmkoliv způsobem.

„V rámci EU 40 až 60 % drobné majetkové kriminality souvisí s drogami. Drogově závislí vykrádají vozidla, mají na svědomí příležitostné krádeže a krádeže vloupání do objektů, které jsou po ruce, na vrub závislých jde i část loupeží. Je přímá úměra mezi úspěchem v potíráním drog v určité oblasti a poklesu kriminality v této lokalitě,“ hodnotí Frydrych situaci a dodává: „Vzpomínám si na začátek devadesátých let, kdy v Praze, kde jsem sloužil, došlo, jako v celé republice, k obrovskému nárůstu užívání heroinu. Do míst, kde se heroin prodával, se přes Prahu přesouvali drogově závislí. Byly to doslova pásy ulic, kterými tito lidé procházeli a jejich přesun lemovaly trestné činy vloupání a krádeže. A co ukradli, hned po cestě v bazarech i prodali.“

Pervitin je In

Sever Čech je „jedinečný“ nejmasivnější výrobou pervitinu a vývozu do SRN. Je to podmíněno tím, že vzrůstá zájem na německé straně.

Podle Frydrycha se Saskem pervitinová epidemie sune na sever Německa. „Před třemi roky se němečtí kriminalisté o pervitinovém nebezpečí nechtěli příliš vážně bavit. Tehdy šlo o bagatelní drogovou turistiku. Jenže naše obavy se splnily. U drogové turistiky z Německa do Čech za heroinem a pervitinem je velmi tenká linka, kdy je člověk jenom uživatel, a kdy s drogou dále nakládá jako obchodník. Když se člověk ocitne v ekonomické tísni drogu zředí nebo s dalším ziskem ji dále prodá svým známým, aby získal peníze. A droga se rozšíří dál a z uživatele se stane drobný dealer. Takto prorůstá užívání českého pervitinu hlouběji od našich hranic do Německa,“ uvedl Frydrych.

Na severu Čech je pro protidrogovou centrálu velkým problémem výroba pervitinu v kuchyňských laboratořích, ale také laboratoří středního a vyššího řádu. Z větších varen pervitinu je produkce určena do západní i východní Evropy.

Loni protidrogová centrála evidovala 342 odhalených varen pervitinu. Na severu Čech již bylo odhaleno celkem 35.

V drobné kriminalitě na severu Čech a zvláště v Ústeckém kraji vede Teplicko. Od začátku devadesátých let se staly Teplice Mekkou drogové scény. Ačkoliv se již situace značně uklidnila, Teplice stále jsou jakýmsi středobodem feťácké scény severu Čech.

Fenomén Teplice

Frydrych uvedl, že Teplice jsou pro sever Čech totéž, co je Praha pro střední Čechy. Ve většině drogových případů se v nějaké souvislosti mihnou Teplice, podobně jako Praha u případů ze středních Čech. Teplice představují fenomén křižovatky, průsečík větších případů, které se podařilo odhalit.

Z hlediska statistik se loni v severočeském policejním kraji podařilo zadržet 216 osob podílejících se na výrobě a distribuci drog, z toho v 98 procentech muži. Bylo odhaleno 35 varen pervitinu a zajištěno 830 gramů pervitinu, což je méně než loni. Množství zadržené drogy se postupně snižuje. „Drogu zachytáváme především tam, kde je ve větším vyráběna na vývoz. U malých varen pervitin uvařený někde doma v kuchyni skupinka drogově závislých si rovnou aplikuje a při zásahu nám zůstanou na laboratorním skle jen stopy po jeho výrobě,“ vzpomíná Frydrych.

Loni bylo na severu odhaleno také 18 pěstíren konopí a nalezeno 13 141 rostlin. Zajištěná marihuana představovala 29,7 kg zelené drogy.

„Z počtu rostlin je viditelné, že policie nemá čas se zaměřovat na drobné pěstírny s pár rostlinami budoucí marihuany,“ dodal Frydrych k marihuanové scé­ně.

V ČR bylo loni odhaleno celkem 84 pěstíren. Z toho vyplývá, že na severu Čech byla odhalena zhruba pětina všech pěstíren marihuany.

Podle protidrogové centrály pěstování marihuany se vyskytuje především v pásu, který jde přes severní Čechy do Západních Čech.

Autor: František Roček

15.2.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 18 000 Kč

Výrobci, mechanici a opraváři měřicích a regulačních zařízení (kromě elektro) Servisní technik vah a vážících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné i pro OZP., Požadujeme:, - vzdělání nejlépe elektrotechnického směru (výuční list nebo maturita), - řidičský průkaz sk. B, - časová flexibilita, - znalost práce s PC a zájem o elektroniku, - základní znalost AJ žádoucí (zpočátku dostačuje pasivní znalost technických výrazů) VÝHODOU, ne však podmínkou, - základní znalost programování VÝHODOU, ne však podmínkou, - komunikativní osobnost, - ochota cestovat, - samostatnost a odpovědnost, Náplň práce:, - instalace a servis vah po elektronické stránce, - zajišťování úředního ověření a kalibrací vah o kapacitě až do 120t , - reporting, Nabízíme:, - motivující platové ohodnocení, - další firemní benefity, - prostor pro Vaši samostatnou práci, - flexibilní pracovní prostředí, - mobilní telefon, - služební automobil a notebook i pro osobní použití po zapracování, - Stravenky, - příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Vahy pro, s.r.o., 415 01 Teplice 1. Informace: Lenka Klímová, +420 475 620 800.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 14 900 Kč

Krupiéři Krupiér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Praxe v oboru min 1 rok, znalost NJ, bosenština výhodou, trestní bezúhonnost, flexibilita, schopnost učit se novým věcem. Turnusové služby (12ti hod. směny 6-18 a 18-6 hod.). Pro pracoviště Imperial Casino Roma., Zaměstnanecké výhody - personální strava, pitný režim, Hlásit se telefonicky v době 9-16 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Apex gaming europe a.s. 003, U divadla, č.p. 2992, 415 01 Teplice 1. Informace: Michaela Houserová, +420 777 188 248.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/skladnice. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , SO, ÚSO, SŠ vzdělání v oboru, aktivní znalost MS office (Word, Excel), samostatnost, přesnost, spolehlivost, schopnost rychlého zapracování, flexibilitu, vítána komunikativní znalost německého jazyka, popř. anglického jazyka , Pracovní náplň:, práce s PC, příjem a výdej zboží, evidence dílů, práce na vysokozdvižném vozíku do 7m, příprava dílů pro výrobu, montáž, export zboží, import zboží, evidence měřidel, evidence nářadí, Nabízíme:, zázemí mezinárodní stabilní strojírenské společnosti, odbornou a rozmanitou práci v atraktivním oboru, příjemné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, stravování v závodní jídelně, pracovní směny: ranní a odpolední, od pondělí do pátku, 37,5 hodin/týden, od října: možnost pokračovat ve výrobě, Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Mahr, spol. s r.o., Kpt. Jaroše, č.p. 552, 417 12 Proboštov u Teplic. Informace: Jana Vachoušková, +420 417 816 722.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 40 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Praktičtí zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro dynamicky se rozvíjející privátní zařízení hledáme jak zkušené kolegy, tak začínající talenty. Nabízíme nástupní plat 30 000 - 70 000 Kč čistého, dle zkušeností a praxe, bonusy dle dosažených výkonů, bez odečtů jakýchkoliv materiálů. Cílový plat stomatologa tak činí průměrně mezi 100 000 - 150 000 Kč v rámci plného úvazku. Nemáme smlouvy se ZP, větší podíl velkých protetických prací u cizinců, ale i rozsáhlá klientela z ČR. Dále nabízíme hrazené vzdělávací akce, lupové brýle jako standardní vybavení, stravování na pracovišti zdarma, možnost kariérního růstu, zázemí silné mezinárodní společnosti. Pobočky Praha 1, Praha 5, Teplice, v přípravě nové zařízení Praha 2. Práce s nejlepším vybavením - CEREC, ultrazvuk apod. možnost individualizace nástrojů i materiálů. Pro absolventy možnost kouče, který jim pomůže s jejich pracovním rozvojem. Pokud Vás nabídka zaujala pište na prace@mediest.cz. Děkujeme!. Pracoviště: Mediestetik s.r.o. 001, Krupská, č.p. 12, 415 01 Teplice 1. Informace: Natalija Sergejeva, +420 608 046 401.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OC Galerie Teplice
AKTUALIZOVÁNO

Obchodní centrum Galerie uzavřela anonymní hrozba výbušninou

Ilustrační foto

Dárkyň vajíček přibývá. Pomohou jiným a ještě si přijdou na pěkné peníze

Lidé útočí na matku mrtvého dítěte. Lynčují ji na sociální síti

Teplice - Ženu, která nejprve zabila a poté odhodila své miminko do popelnice, teď za to lidé lynčují na jejím Facebooku.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Pozor! Divočáci v Ústeckém kraji trpí nebezpečnou nemocí

Ústecký kraj - S Aujeszkyho chorobou se setkala čtvrtina populace divočáků z Mostecka a Chomutovska.

Ford skončil mimo vozovku. Policie hledá svědky nehody

Teplice - K havárii došlo na křižovatce s Kladrubskou ulicí. Neznámý řidič tam při odbočování nezvládl řízení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT