Za mříže totiž putoval i přesto, že se na něj vztahovala bývalým prezidentem Klausem vyhlášená amnestie. Teplický soudce Milan Ferenc za své chybné rozhodnutí dostal v pátek důtku od nejvyššího soudu v Brně.

K pochybení došlo v případu muže z Klášterce nad Ohří potrestaného podmínkou za úvěrový podvod při koupi auta. V podmínce se ale neosvědčil, proto měl jít do vězení za další porušení zákona, tentokrát krádež. Na jeho prvotní počínání ale dopadalo amnestijní rozhodnutí, což Ferenc nezohlednil. Za mřížemi muž pobýval od května do září loňského roku. Předseda teplického soudu Roman Dobeš navrhoval pro chybujícího soudce přísnější trest v podobě snížení platu o deset procent na šest měsíců.

Kárný senát v pátek ale nakonec zvolil nejmírnější postih, který zákon umožňuje, a to vytýkací důtku.

Chybující soudce u brněnského nejvyššího soudu svůj omyl uznal. „Vysvětluji si to celkovou profesní přepracovaností a negativní pracovní atmosférou na pracovišti," řekl. To, že své pochybení uznal a nikterak se nevymlouval, kvitoval v pátek při jednání předseda kárného senátu Vojtěch Šimíček. „Postavil se k tomu přímo, troufnu si říct chlapsky," komentoval s tím, že do míry uděleného trestu se projevila osobní pracovní aktivita soudce.

„Bylo to zcela ojedinělé pochybení člověka, který jinak podle průběhu dokazování patří k nejpracovitějším a nejvýkonnějším na okresním soudu," podotkl před novináři předseda kárného senátu Vojtěch Šimíček. Zmínil také to, že amnestie není rutinní soudcovskou agendou. „V každé lidské činnosti nutně dochází k chybám a omylům a rovněž systém soudnictví nemůže být prostý těchto chyb," rozhodl kárný senát.

Milan Ferenc je coby soudce ve svém oboru a mezi lidmi v Teplicích podle jména známý. Sám se považuje za zodpovědného člověka, který se plně obětoval profesi. Před kárným senátem opakovaně zmínil svůj romský původ. „Jsem zvyklý na to, že musím být vždy pracovitější než ostatní, protože na mě bude jiný metr," zdůraznil. S novináři po skončení jednání v Brně hovořit příliš nechtěl, medializaci případu nese s velkou nelibostí, označil to za štvanici.

Zmatků kolem amnestie bylo mnohem více. Už v lednu 2013, tedy pár dnů po vyhlášení amnestie dosluhujícím prezidentem Klausem tepličtí soudci objevili u svých kolegů na jiných soudech napříč Českem chyby, kvůli kterým se naopak na svobodu dostali lidé z vězení, kteří na to neměli vůbec amnestijní nárok.