Kriminalisté na případu pracovali od loňského června. Skupina využívala k výrobě drogy léky, které se volně prodávají v Polsku. "Skupina měla členy, kteří vozili léky z Polska, kde je nakupovali v lékárnách blízko hranic. Do první obce v Polsku chodili pěšky. Léky se pak dopravili do Ústí nad Labem, kde už bylo několik lidí, kteří byli připraveni vyrobit drogu," řekl Blín. Skupina měla podle policie klíčového organizátora, který mimo jiné vybíral, kdo bude drogy vyrábět.

Do složité situace se kriminalisté dostali poté, co muž, který byl podle policie hlavním organizátorem, tragicky zemřel. Pozici organizátora pak podle Blína převzal člověk, o jehož zapojení měli kriminalisté do té doby jen neucelené informace. "Vzal to pevně do rukou, začalo to opět běhat tak, jak jsme byli zvyklí s tím, že objem léčiv se ještě zvýšil," doplnil Blín.

Kriminalisté ve třech fázích zadrželi v březnu a v dubnu 14 lidí ve věku od 20 do 45 z Ústecka a obvinili je z nedovolené výroby drog, šest z nich poslal soud do vazby. Při 15 domovních prohlídkách zajistila tři varny pervitinu a další věci. Policie zadokumentovala 83.000 tablet s obsahem pseudoefedrinu, ze kterého skupina vyrobila asi šest kilogramů pervitinu. "Myslíme si, že zadokumentovanou máme asi třetinu, skutečné množství bylo mnohem vyšší," doplnil Blín. Uvedl, že skupina zásobovala drogami především Ústecko. Dosah odběratelů byl podle Blína v desítkách. "Je možné, že se počet obviněných ještě zvýší," dodal Blín.

Specializovaný Toxi tým působí v Ústeckém kraji od konce roku 2014 a má 56 policistů. Za loňský rok odhalil 34 laboratoří na výrobu drog, 31 pěstíren, zajistil přes 73 kilogramů marihuany a kilogramy pervitinu.