Pro dva muže z drogového podsvětí v Teplicích si v minulých dnech přijela zásahová jednotka. Podle mluvčího policie Daniel Vítka stojí za zatčením mravenčí práce Toxi týmu, který dotyčné nějaký čas sledoval. U zatčení asistovala zásahová jednotka.

„Operativci získali poznatky, že 24letý muž vyrábí pervitin, který posléze poskytuje dalším osobám. Mimo jiné 29letému muži, který ho dál přeprodával narkomanům,“ sdělil Vítek.

Protože kriminalisté měli na základě vyšetřování obavu, že by oba muži mohli být ozbrojení, požádali o spolupráci na zatýkání specialisty v černých kuklách. Ti staršího z dvojice zadrželi v Proseticích, komplice o několik hodin později v Řetenicích.

„Oba si vyslechli obvinění z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jiného nakládání s nimi. Zatímco mladší muž je vyšetřován na svobodě, starší obviněný, který už byl za prodej drog i ve vězení, bude na soud čekat ve vazbě,“ uvedl policejní mluvčí.

Teplický Toxi tým, který se specializuje právě na drogovou kriminalitu, funguje už několik let. Každoročně se mu podaří potrhat několik pavučinových sítí v drogovém podsvětí. Loni to bylo okolo stovky případů, vesměs všechny se podařilo dotáhnout do konce.

„Smyslem není strhávat rekordy, což představuje čím dál vyšší počet zlikvidovaných varen nebo pěstíren. Důležité je také mapovat činnost, abychom zjistili, odkud se k nám dovážejí léky a kam a jak se distribuují,“ řekl Jaroslav Jedlička z vedení teplické policie.

Podle krajského šéfa kriminalistů Martina Charváta se v posledních letech do drogové scény zapojují vietnamské skupiny. „Vietnamská komunita přebírá nemalou část obchodu jak v pěstování marihuany, tak už i ve vaření pervitinu,“ komentoval loni situaci Charvát. Velká část produkce pak směřuje do Německa.

Toxi tým funguje v Teplicích už od roku 2006. V minulých letech se podílel například na likvidaci sítě mezinárodního gangu výrobců a distributorů psychotropních látek, jedna z hlavních nití vedla do Dubí.

Vyšetřil ale i řadu menších lokálních případů, jejichž pachatelé jsou v drogové hantýrce označovány jako „malé ryby“. Z prodeje pervitinu je například podezřelý 37letý muž, který podle zjištění kriminalistů na Moldavě v Krušných horách o prázdninách prodal přes 11 gramů drogy.

„Kupcem byl cizinec, na základě jehož svědectví byl prodejce obviněn z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami,“ řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V případě odsouzení hrozí distributorovi drog až pět let vězení.

Novým šéfem specializovaného Toxi týmu v kraji je policejní vyšetřovatel Milan Rychnovský. Za první pololetí letošního roku se jeho lidem podařilo v kraji odhalit celkem devět pěstíren a 19 laboratoří na výrobu pervitinu.