Za kyberšikanu prvňáčků z prosetické školy padlo druhé obvinění. Za vyhrožování zabitím policie v případu, který v listopadu loňského roku vyvolal napříč celou republikou řadu emocí i vlnu solidarity, obvinila 26letou Romanu z Tachovska.

Pod fotografii první třídy z teplické Základní školy Plynárenská, která je složena převážně z romských, vietnamských a arabských dětí, napsala stručný komentář. Obsahoval pouze slovo „rovnou“ a hned za ním byl vyobrazený symbol pistole.

Ale právě tento krátký vzkaz uveřejněný na Facebooku nebyl podle státních orgánů v daných souvislostech vhodný. „Vyhrožovala skupině osob usmrcením na veřejně přístupné počítačové síti, přičemž přitěžující okolností je skutečnost, že výhrůžka směřovala vůči šesti až sedmiletým dětem,“ sdělil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman serveru Novinky.cz, který na obvinění upozornil.

Žena při výslechu na policii argumentovala tím, že jednala v afektu přímo v hospodě, když na diskuzi pod fotografií narazila v mobilu. „Šlo pouze o nevhodný humor bez rasistického podtextu, kterého lituji,“ vypovídala dotyčná na policii s tím, že když si druhý den po vystřízlivění vše uvědomila, tak chtěla svůj příspěvek smazat. To už ale bylo pozdě.

Podle státního zástupce Zemana nemůže vést doznání ani lítost ke zbavení trestní odpovědnosti. „Musela si být vědoma toho, že v kontextu celé diskuse se závadovými komentáři je její příspěvek způsobilý podnítit nenávist ke konkrétní skupině osob, přičemž daný trestný čin je dokonán již projevem bez nutnosti vyvolat následek,“ sdělil žalobce.

Policie obvinila ženu z přečinů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě prokázání viny jí hrozí v prvním případě šest měsíců až tři roky vězení, v případě druhém až dva roky za mřížemi.

Fotografii dětí loni zveřejnil Deník v rámci projektu Moje první školní tablo. Krátce po zveřejnění se začala šířit po sociálních sítích, kde následovala smršť nenávistných komentářů, ke kterým se připojila i obviněná 26letá Romana.

Ta se tak stala druhým člověkem, kterého policie stíhá za nenávistné komentáře uveřejněné na sociálních sítích pod fotografií teplických školáků. Prvním obviněným z rasově motivovaného činu byl muž z Frýdecko-Místecka. Poté, co státní zástupce zohlednil, že muž přispěl 15 tisíci na dobročinnost, bylo stíhání muže podmíněně zastaveno.

Třetím podezřelým se zabývá teplická policie. Dotyčného muže se ale zatím nepodařilo vyslechnout. Podle mluvčího policie Daniela Vítka se nejspíše pohybuje v zahraničí.

Celá kauza vyvolala napříč republikou vlnu solidarity a finanční pomoci prosetické škole. Díky kampani a sbírce se na účtu školy sešlo několik stovek tisíc korun. „Jsme rádi, že je budeme moci využít pro nákup vybavení a další proškolení našich učitelů, jaké si z hlediska rozpočtu nemůžeme dovolit,“ řekla ředitelka teplické školy Marcela Prokůpková.

„Myslím si ale, že děti hlavně potřebují, aby se celá kauza konečně uklidnila,“ posteskla si.