"Výpověď spolupracující obžalované Kotlanové je naplánována na celé čtyři dny, kdy bude hlavní líčení pokračovat," řekla ČTK Lasovská. Svědectví Kotlanové je klíčové. Už dříve se přiznala ke všemu, co jí obžaloba kladla za vinu. Před soudem řekla, že v úřadu ROP Severozápad se běžně manipulovalo s projekty a dosazovali se externí hodnotitelé místo toho, aby se losovalo. Podle ní existovaly i zájmové projekty. Některé byly na seznamech opatřené tečkami. "Co si kdo natečkoval a nadiktoval, to muselo projít," doplnila. Kromě Kotlanové všichni vinu odmítají. V dalších dnech bude odpovídat především na dotazy advokátů ostatních obžalovaných.

Poprvé bez pout a eskorty by měl před soud dorazit někdejší ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Toho před necelými dvěma týdny podmínečně propustil soud na svobodu. Někdejší vysoce postavený úředník byl odsouzen na pět let za úplatky a zneužití veřejného činitele právě za skutky v souvislosti s ROP Severozápad. Pětiletý trest mu letos v květnu potvrdil Nejvyšší soud, který zamítl Kušnierzovo dovolání.
S nárokem na náhradu škody se do trestního řízení přihlásili poškození. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila EU. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech.