„Kriminalisté zjistili podle kamerových záznamů, kdo peníze vzal. Ve spolupráci s bankou se podařilo zjistit totožnost podezřelé. V minulých dnech byla obviněna z přečinu zatajení věci,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek. Pokud případ skončí u soudu, mohla by si nepoctivá žena vyslechnout verdikt až ročního vězení.

Věděli jste, že když najdete naditou peněženku a necháte si ji, můžete skončit za mřížemi? Policie má totiž na nepoctivé nálezce paragraf 219, který pojednává o zatajení věci. Typickým příkladem jsou zapomenuté peníze v bankomatu. Vyprávět by o tom mohla 34letá Marie z Teplic.

6. Masopust po našem aneb sousedská veselice v Červeném Újezdu.
Veselme se, masopust je tady. Průvod maškar nebude chybět ani v Červeném Újezdu

„Vybírala jsem 7 tisíc korun, ale z nerozvážnosti jsem je zapomněla vyjmout z bankomatu. Vytáhla jsem pouze kartu a šla pryč,“ vylíčila kritický okamžik žena. „Když jsem se pak po pár minutách vrátila zpátky z nedaleké zastávky, peníze tam už nebyly,“ dodala. Pachatele se v tomto případě policii nepodařilo vypátrat. Nepoctivý nálezce unikl.

Naopak vrozenou poctivost prokázal muž, který v podniku v Dubí, kde pracuje, našel v době výplat peněženku s 13 tisíci korunami. Odevzdal ji na vrátnici, kde si ji vyzvedl shodou okolností jeho pracovní kolega.

„I takové případy se stávají,“ podotkl policista Daniel Vítek a přidal hned další příběh z minulých dnů. „Na policisty z Trnovan se obrátil muž, který v nákupním vozíku před supermarketem zapomněl svou tašku s mobilem, penězi, doklady a platebními kartami. Policisté tedy začali případ prošetřovat. Následný den dopoledne se muž vrátil na služebnu s tím, že jeho rodinu kontaktoval neznámý poctivý člověk, který tašku našel, v telefonu získal kontakt na manželku, které zavolal, a tašku s veškerým obsahem včetně peněz dovezl,“ tlumočil příběh s dobrým koncem Vítek.

Lyžařské středisko Bouřňák.
FOTO: Na Bouřňáku opravili ložisko pomy a lyžují každý den

Většina nálezců zřejmě vůbec netuší, jak nepříjemné oplétačky se zákonem by mohli mít na krku. Podle policejních statistik mezi Severočechy příliš poctivců není. V celém Ústeckém kraji policie eviduje stovku případů zatajení věci ročně. Pokud někdo ztracenou věc najde a nevrátí, dopouští se protiprávního jednání a může skončit za mřížemi. Podle hodnoty zatajené věci mu soud vyměří trest, v krajním případě až osm let vězení.

Neoprávněně přišel k penězům i 68letý muž z Teplicka. Nenašel je sice někde zapomenuté na ulici, ale dostal se k nim ne příliš etickým chováním. V loňském roce vybral z účtu své zemřelé družky přes 24 tisíc korun. Byly to ale peníze, na které neměl žádný zákonný nárok. Šlo totiž o invalidní důchod odeslaný na účet až po ženině úmrtí, který měl být vrácen České správě sociálního zabezpečení. Muž čeká na soud.

Rooseveltova ulice v Teplicích.
Město Teplice zatím cenné parcely u lázní neprodá