Na podzim shrabal listí, zavřel okenice u chaty a na vstupní brance zahrady zaklapl visací zámek. Čtyři měsíce tam pak kvůli zimnímu období nebyl. Při první jarní návštěvě na zahradě pak čekalo 57letého Zdeňka z Teplic nemilé překvapení.

Opuštěnou chatu někdo navštívil. Sice nic neukradl, ale i tak za sebou nechal vzkaz. Aby se totiž dostal dovnitř, poškodil zámek u dveří.

Vypáčený zámek u dveří nebo rozbité okno, to jsou dva nejčastější způsoby, jak se zloději během zimního období dostávají do opuštěných chatek a chalup. Pokud teď při vaší první jarní návštěvě najdete v takovém stavu i váš objekt, raději na nic nesahejte, abyste nepoškodili případné stopy a přivolejte hned policii.

DOČASNÝ AZYL

Je to především právě zimní období, kdy zloději vyhledávají opuštěné osady a kromě věcí, které mohou prodat, tam shánějí uskladněnou potravu.

„Z praxe známe případy, kdy do opuštěné chaty v zimě někdo cizí vleze, aby tam třeba jen přespával. Ale také se v nich krade. Proto by lidé v době, kdy nechávají své objekty na delší dobu opuštěné, v nich neměli nechávat žádné cenné věci,“ říká mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Vykradené chatky v zahrádkářských koloniích a chalupy v odlehlých osadách, které jsou v zimě bez života, tvoří pouze část z celkového počtu vloupání do objektů. Policejní statistiky zaznamenaly loni celkem 358 trestných činů krádeží vloupáním. Ve srovnání s předešlými lety to je méně. Například za rok 2015 bylo takových případů o třetinu více.

V některých případech pomáhá k dopadení zlodějů náhoda nebo jejich hloupost. V opuštěné osadě na Novém Městě na Teplicku zloděj za sebou nechal stopy ve sněhu. Ty pak policisty dovedly přímo k lapkovi, který v jedné z chat, které vykrádal, i přespával.

OBAVY V BAZARU

To, že se krade zahradní technika i v zimě, kdy se prakticky nepoužívá, potvrzuje také muž, který v rámci své živnosti přeprodává zboží.

„Chodí sem občas lidi, že mají sekačku nebo křovinořez a jestli nemám zájem. Většinou to ale od nich neberu, právě s obavou, že by to mohlo být kradené,“ vypráví ze zkušeností prodavač v bazaru. „Jsou i zoufalci, kteří potřebují peníze, takže sem chodí třeba i se sekyrkou nebo pilkou na dřevo. To je hned jasný, že to někde museli před chvílí vzít,“ dodává.

Zjistíte-li před vstupem do své chaty známky vloupání, okamžitě volejte na policejní linku 158 nebo tísňovou linku 112. Pokud máte objekt pojištěný, bude se vám hodit právě protokol o nahlášeném vloupání.

V celkovém loňském čísle 358 trestných činů krádeží vloupáním má kromě vykradení chat, bytů a dalších objektů včetně třeba i obytných maringotek, své samostatné místo vloupání do restaurací či prodejních stánků a kiosků.

Těch mají za loňský rok zloději na svědomí přibližně dvacítku. Vlezli do nich především pro peníze v pokladnách, policisté ale zaznamenali i případy, kdy lapkové brali alkohol a nebo jídlo.