Všichni vinu popřeli, podle nich jde o vykonstruované obvinění, které má i politické pozadí. Adam Řebíček je bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka.

Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že všichni tři muži jako tepličtí kriminalisté brali peníze od majitele teplického autobazaru Michala Bartese.
Nejprve si od něho údajně zhruba na konci roku 2005 vzali 200 000 korun za slib, že se postarají o jeho vyšetřování v případu spojeném s jeho bývalým zaměstnáním. Pak si prý na různých místech za různé informace brali další částky.

Ztracený notes

Bartes se připojil k řízení s požadavkem na náhradu škody tři miliony korun. Přesné vyčíslení částky nemá, u soudu uvedl, že si částky i data psal do sešitu, ten se údajně ztratil poté, co policisté během vyšetřování kauz spojených s jeho podnikáním prohledávali autobazar. Obdobně se prý z počítačů ztratilo i mnoho záznamů.

Kde je pravda?

Obžalovaní tvrdí, že na vykonstruování procesu se podílela i inspekce ministerstva vnitra, na kterou se Bartes obrátil v roce 2008. Ten v pondělí u soudu řekl, že se na ni obrátil až poté, co se kvůli vyšetřování své osoby vrátil z vazby, předtím se údajně bál. Bartes je u teplického soudu obžalován ve čtyřech kauzách například ze zpronevěry, podvodu nebo legalizace výnosů z trestné činnosti.
Bartes v pondělí uvedl, že se s ním stýkal především Řebíček, který od policie odešel v srpnu 2006, a Turišin. Ten je policistou stále, ačkoli byl v jiném případu pravomocně odsouzený.

Za hlavu gangu Bartes ale označil Majerníka, kterému peníze údajně nikdy nepředával. Vysvětlil, že si to domyslel hlavně z informací, které má.

Úplatek?

Inspekce také prošetřuje podezření, že Bartesovi někdo nabízel úplatek sedm milionů korun, pokud nebude svědčit v neprospěch Adama Řebíčka.
Podnikatel také na vyšetřování aktivně spolupracoval s inspekcí ministerstva vnitra.
V pondělí uvedl, že se například účastnil schůzek monitorovaných inspekcí, které prý dokazují vinu všech obžalovaných.
Soudce v pondělí uvedl, že zvažuje i výslech pracovníků inspekce, aby objasnil její roli v případu. (ČTK)