V kraji se loni stalo sedm vražd, o devět méně než v roce 2014, až na jeden kriminalisté objasnili všechny. Podle vedoucího prvního oddělení kriminální policie Ústeckého kraje Martina Charváta jde o případ údajné přípravy vraždy. Podle Charváta šlo v kauze o obchodní spory. „Případ bude s největší pravděpodobností odložen s tím, že pachatel nebyl zjištěn," řekl Charvát.

Ostatní vraždy kriminalisté objasnili poměrně rychle. Šlo například o únorovou vraždu seniorky z Ústí nad Labem, z níž je podezřelá její dlouholetá kamarádka. Soud ji zatím nepravomocně potrestal sedmnácti lety vězení. Za pokus o vraždu a znásilnění kriminalisté stíhají dvacetiletého mladíka z Chomutovska, který čelí podezření, že loni v září napadl a pokusil se zabít chlapce a znásilnil jeho sestru.

Podle Charváta ústečtí kriminalisté často spolupracují a pomáhají kolegům v zahraničí. „V loňském roce šlo například o vraždu ročního dítěte v Birminghamu, to jsme prováděli rozsáhlé šetření na Teplicku. S německými kolegy z Chemnitz jsme řešili případ podezření z vraždy na Chomutovsku. Tam se ale nic takového nepotvrdilo," doplnil Charvát.

Počet skutků se naopak zvýšil u drog. Zatímco v roce 2014 řešili policisté 471 případů, loni už to bylo 549. Charvát to přičítá práci speciálního Toxi týmu, který v kraji vznikl na konci roku 2014 a který mimo jiné sám trestnou činnost vyhledává. „Byl to určitě krok správným směrem. Toxi tým je velice efektivní, má výsledky a je to vidět i na statistikách. Máme rozpracovaných několik případů, o kterých zatím mluvit nemůžu a které budou realizovány v nejbližší době."

Specialisté z Toxi týmu pracují v každém okrese, zaštiťují je kriminalisté na krajské správě. „Je to proto, aby nedocházelo k duplicitě informací, aby tady byl někdo, kdo ví, co se v kraji děje a dokázal to vyšetřování usměrňovat tak, aby se na stejných lidech nedělalo ve Šluknově a v Žatci," uvedl Martin Charvát.

Sexuální nátlak na sociálních sítích

Nepatrně přibylo i mravnostních deliktů. Podle kriminalisty Tomáše Kohouta jde velmi často o případy pohlavního zneužívání. „Tyto skutky se často stávají v rodině. Setkáváme se i s tím, že tyto činy jsou páchány prarodiči," řekl Kohout. Fenoménem se podle policie stávají případy sexuálního nátlaku na sociálních sítích. „Už osmileté děti mají profily na facebooku, dávají tam všechno včetně fotografií. Stává se, že jsou vydírány a čelí nátlaku. V tomto směru je potřeba více zapracovat na prevenci," řekl kriminalista Kohout.

Na poklesu jsou případy týkající se podvodů na seniorech. Loni jich kriminalisté řešili 25, v roce 2014 to bylo 57. Kriminalisté to přičítají tomu, že starší lidé jsou i díky prevenci opatrnější.