Situace jako z americké střílečky se odehrála koncem roku ve Šrámkově ulici na ústeckém sídlišti Dobětice. „Při příjezdu hlídka už z dálky viděla, že k nim přichází muž, který drží v rukou pistoli. Až po jeho zadržení se ukázalo, že je plynová. V tu chvíli to ale nejde poznat, máme pachatele označeného jako nebezpečného člověka se střelnou zbraní a podle toho musíme jednat. Zásah musí být rychlý, razantní a nekompromisní,“ vysvětil šéf ústeckých policistů Vladimír Danyluk.

Policie teď poprvé uveřejnila ze zásahu tzv. prvosledové hlídky video. Na něm jde vidět a slyšet, že muže komando několikrát hlasitě vyzývá, aby na ně přestal mířit a položil zbraň na zem. Ten uposlechne až po několikáté.

Byl to boj o vteřiny. Dá se totiž předpokládat, že kdyby muž nakonec neuposlechl a z legrace by plynovou pistoli opět použil, policisté by ho zastřelili. „Šlo o 30letého muže, který má dost problémů se zákonem. Bral to jako legraci a střílením strašil občany. Musím říci, že za svoji kariéru jsem se s takovým případem nesetkal,“ podotkl Danyluk.

Prvosledové hlídky mají k dispozici balistické vesty, přilby, štíty a dlouhé zbraně, samopaly a útočné pušky. „U nás v kraji máme v každém okrese po jedné prvosledové hlídce, která je akceschopná 24 hodin denně,“ uvedla Hyšplerová s tím, že Ústí, Teplice a Most mají po dvou hlídkách.

Jenom v Ústí nad Labem vyjížděli vloni speciálně vycvičení policisté k celkem 89 případům ozbrojeného pachatele.