Soud si chce nechat doplnit znalecký posudek z oboru psychiatrie. Motivem brutální vraždy manželů mělo být osm milionů korun, pro které si pachatelé Miroslav Benák a Jaroslav Topinka šli. O tom, že by však disponovali takovým bohatstvím, nikdo z rodiny neví. Topinkovi, který před vraždou odešel, hrozí 16 let vězení. Benák se zastřelil.

Chatová osada ve Střížovicích na Ústecku se postupně dozvídá detaily hororového příběhu, který se odehrál během letošní noci ze 7. na 8. ledna.

Prohlédněte si fotogalerii z místa činu:

V jedné z chatek odsouzený recidivista a vykradač hrobů Miroslav Benák brutálně zavraždil předsedu zahrádkářské kolonie a jeho manželku, sexuálně zneužil jejich dvě dcery a následně se střelil do hlavy. Krajský soud v Ústí nad Labem nadále probírá důkazy a vyslýchá svědky.

Před soudem tak v tomto týdnu vypovídal například jeden ze zahrádkářů, který pomáhal zavražděnou ženu oživovat.

„V tu noc nás vzbudil jejich syn, že byli přepadeni a jestli bych jim nepomohl rodiče oživovat,“ uvedl zahrádkář, který má chatu zhruba 100 metrů od místa vraždy.

„V jedné místnosti ležel muž, ve druhé se dcera pokoušela dávat srdeční masáž své mamince. Vystřídal jsem ji a pokračoval v oživování asi tři čtyři minuty. Nekomunikovala, domnívám se, že už nebyla naživu. Pak dorazili záchranáři,“ vzpomíná zahrádkář.

Z dosavadního dokazování vyplývá, že mrtvý vrah Benák byl mezi zločinci „známá firma.“ Se svými kumpány se specializoval hlavně na vykrádání hrobů a získávání zlata z desek počítačů. Potvrdil to ve výpovědi i jeho kamarád Marek, který s ním pracoval v 90. letech v Lovosicích. Společně se vloupávali do chat.

„Měl sklony k agresivitě, byl jsem přítomný několika jeho výstupům. Byl malý a vzteklý, chování měl jako pitbull,“ řekl u soudu Marek. Benák byl podle něj ctižádostivý a měl velkou zálibu ve zbraních.

„Jednou přinesl vzduchovku převrtanou na malorážku, vystřelili jsme si z ní v Terezíně u golfového hřiště. Mluvil o tom, že by si rád načerno pořídil skutečnou pistoli,“ uvedl Marek. Právě nelegálně drženou zbraní se nakonec Benák v osudnou noc sám zastřelil.

Na lavici obžalovaných nyní čeká na rozsudek 54letý Jaroslav Topinka z Chlumce, který podle obžaloby pomáhal rodinu svazovat. „Pomáhal tomu, co se zastřelil. Táta ležel na břiše, dali mu ručník přes oči a izolepu přes pusu. Pak svázali úplně stejně mámu,“ uvedla ve videovýpovědi mladší z dívek.

Před samotnou vraždou však Topinka z chaty odešel. O tom, co se následně stalo, se prý dozvěděl až z televize. „Když se vrátil, už jsem usínala. Ptala jsem se, kde byl, on mi to neřekl. Když pak viděl ve zprávách, co se stalo, byl úplně hotový, říkal, že to udělal ten Benák,“ uvedla Topinkova přítelkyně. Za omezování osobní a domovní svobody mu přesto hrozí až 16 let vězení.

Motivem otřesné vraždy mělo být osm milionů korun. O tom, že by však manželé disponovali takovým bohatstvím, nikdo z rodiny neví.