Jsou obviněni ústeckým krajským zastupitelstvím, že „nejméně od června 2005 do konce dubna 2006 v objektu Vysoké Březno čp. 14, Malé Březno, okres Most a v městě Mostu Martin Kratochvíl jako podnikatel v oblasti výroby konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů, nakoupil líh neevidovaný správcem daně. Nechal na stáčecí lince určené k míchání alkoholických nápojů za studena provést úpravy, aby bylo možné obejít celní kontrolu evidující, kolik bylo stočeno alkoholu,“ uvádí se v obžalobě. Pomáhal mu podle obžaloby bratr Milan Kratochvíl a Jan Kruliš.
Prodávali drobným obchodníkům nelegální lihoviny pod hlavičkou „M. K.“ a „B.O.M.E. s. r. o. likérka Zibohlavy“.

Miliony korun

Stát měl podle obžaloby přijít o miliony. Martin Kratochvíl do daňových přiznání k DPH, ke spotřební dani a k dani z příjmu fyzických osob zahrnul pouze část svého podnikání. Státní pokladnu podle Finančního úřadu v Mostě ošidil o 6 865 690 korun.
Milan Kratochvíl se prý podle pokynů Martina Kratochvíla společně s Janem Krulišem podílel na tomto utajeném alkoholovém byznysu. Oba byli 30. dubna 2006 zadrženi.

Při jejich zadržení bylo nalezeno také přes osm tisíc litrů neevidovaného čistého alkoholu a přes deset tisíc lahví naplněných různou kořalkou. Z hlediska spotřební daně, kdyby kořalka byla prodána, přišla by státní pokladna o 3 miliony korun.
Vladimír Gýna se podle pokynů Martina Kratochvíla, podle obžaloby, podílel na distribuci utajených lihovin neoznačených kontrolními páskami a nezatížených daní.

Tím, že alkohol ve výrobně neprotékal skrze oficiální měřidlo, podle kterého by stát měl evidováno, kolik peněz bude mít na daních z kořalky, ušetřili výrobci na daních. Proto mohli prodávat alkohol hluboko pod cenou a ještě vydělali.

Mlčení

Bratři Kratochvílové před soudem nevypovídali, Kruliš prý o ničem neví, pomáhal jenom dva dny a druhý den byl zadržen, neví, že by docházelo k něčemu nezákonnému. Gýna přiznal, že občas něco odvezl, ale neví co, byl placený za přepravu. Jenom ví, že v krabicích něco (lahve) cinkalo.
Že by došlo na trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,k tomu se nehlásí. Celníci, kteří skupinku výrobců sledovali, naopak předali policii a soudu mnoho úředních záznamů a dokladů z šetření celních úřadu v Mostě, Děčíně, Ústí nad Labem, Celního ředitelství v Plzni a celního úřadu v Klatovech.

Soud má k dispozici také protokoly o sledování osob a věcí a protokoly o záznamu telekomunikačního provozu na pěti CD, což přestavuje několik tisíc hovorů. Zvláště odposlechy telefonických hovorů by mohly objasnit, jak docházelo k distribuci a prodeji nelegálních, tedy nezdaněných, lihovin. Podle předsedy senátu Ondřeje Peřicha budou v soudní síni do konce týdne přehrávány odposlechy telefonů obžalovaných mužů.