Měla to být rutinní kontrola. Prohlídka střelnice v Hrobčicích, kde se ukládá odpad, ovšem pro inspektory životního prostředí skončila potyčkou. Za jejich napadení státní zástupce obžaloval správce areálu a jeho spolupracovnici. Ve středu za to oba teplický soud potrestal roční podmínkou.

NADÁVKY A VÝHRŮŽKY

Událost se stala v Hrobčicích před pěti lety. „Já, kolega a starostka obce jsme přijeli na místo. Dostali jsme podnět od vedení Hrobčic, že na místě dochází k nelegálnímu ukládání odpadu,“ řekla ve videopřenosu dnes již bývalá inspektorka Eliška S. Napadená má dodnes psychické problémy a nechtěla vypovídat v jedné místnosti s obžalovanými.

„Když jsme z místa odcházeli, tak nás na cestě zastavil pan Kubík a jeho spolupracovnice. Řádně jsem se mu představila a ukázala průkaz pracovníka inspekce. Velice sprostě nám nadávali a vyhrožovali. Kolegu správce narazil na kapotu auta a povalil na zem a do mne surově strkal,“ vzpomínala žena.

Podle ní jí muž vytrhl fotoaparát z ruky a vrátil jí ho bez paměťové karty a baterie.

SKONČILA V PRÁCI

Z místa konfliktu odjeli inspektoři velmi otřeseni. I kvůli tomu napadená skončila v práci. „Trpím stále traumaty a mám zdravotní problémy,“ rozbrečela se v přenosu svědkyně. I proto soudce Miroslav Čapek použil videopřenos.

Obžalovaní nepopřeli, že došlo k incidentu, ale argumentovali tím, že nevěděli, že jde o inspektory.

„Nikdo nás předem neinformoval, což by měli. Na střelnici byla vyvěšena červená vlajka, takže se tam střílelo a nikdo neohlášený tam nemá co dělat,“ řekl správce areálu střelnice Petr Kubík.

Podle soudu měli inspektoři právo vstoupit na střelnici. „Dle zákona o odpadech mohli do areálu vstoupit a provést příslušné šetření. Pokud inspektorům není správcem areálu poskytnuta součinnost, tak může příslušná osoba ve správním řízení dostat až milionovou pokutu,“ uvedl soudce Čapek.

Inspekce nezjistila, že by tam byl odpad ukládán nelegálně. Kubík doložil všechna potřebná povolení, že jde o certifikovaný aktivovaný granulát, tedy popílek s další směsí, který prodávají tepelné elektrárny například na zasypávání jam po povrchových dolech.

TREST JE MÍRNĚJŠÍ

Obžalované již jednou soud potrestal. Oba dostali čtyřletou podmínku. Po jejich úspěšném dovolání u Nejvyššího soudu se případ vrátil zpět do Teplic.

„Vzhledem k tomu, že od incidentu uplynula relativně dlouhá doba a oba obžalovaní během ní nic protizákonného nespáchali, tak dostali nižší trest, a to šest měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na jeden rok,“ nechal se slyšet soudce Čapek.

Verdikt není pravomocný. Oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.