Před lety zachránil život tonoucímu v řece Bílině a stal se hrdinou ve městě. Za jeho záslužný čin ho finančně ocenil dokonce i starosta.

PROTI ROZSUDKU SE ODVOLAL

Vzápětí ale přišel služební zkrat, když se „nachomýtl“ k úplatkům a bude muset kvůli tomu nejspíše sundat uniformu. Právě za úplatky dal teplický soud v pondělí bílinskému strážníkovi Davidu F. dvouletou podmínku. Rozsudek není pravomocný, muž se odvolal.

„Nesouhlasíme s výrokem ohledně viny, ani s uděleným trestem,“ vzkázal prostřednictvím svého obhájce obžalovaný strážník. Více věc nekomentoval.

Jde o případ z roku 2012. Státní zástupce obžaloval městského policistu za to, že spolu s kolegou vyjel do supermarketu v Bílině na ohlášenou krádež, které se měla dopustit místní žena. Ale namísto toho, aby ji hlídka začala řešit, nabídl kolega Davida F. dotyčné, že mohou její prohřešek mezi regály zamést pod stůl. Podle žalobce chtěl, aby jim za to žena zaplatila. Což se také následně stalo.

Hasiči na zásahu v Proseticích
Prosetice: ghetto, či fajn čtvrť? Není to tak špatné, říkají místní

Celá záležitost nepřímo souvisí s prohřešky dalších, v minulosti už potrestaných čtyř bílinských strážníků, kteří tutéž ženu předtím nutili k sebeukájení.

Mezi dotyčnými měl být i kolega z hlídky Davida F., kterého soud už potrestal. Nikdo z těchto čtyř u městské policie už nepracuje.

SOUDKYNĚ TO VIDÍ JINAK

Teplický soud posuzoval postup stále ještě sloužícího strážníka samostatně. Od svého kolegy se u soudu distancoval. „Nic jsem neudělal. Nikoho jsem nevydíral. V tom obchodě to s dotyčnou řešil kolega,“ hájil se obžalovaný s tím, že ani u předání peněz nefiguroval.

Soudkyně Dana Kolářová to ale viděla jinak. „I když předání peněz obžalovaný sledoval zpovzdálí, věděl o tom. Nelze proto akceptovat, že to řešil pouze jeho kolega. Bylo to ve společné hlídce. Jasné je, že byl sice méně aktivní než jeho kolega, ale i tak pochybil,“ komentovala rozsudek soudkyně. Tím se podle ní podílel na přijetí úplatku.

Ilustrační foto
Pobíral dávky na dceru, kterou měla v péči její matka

Městským policistům nepomohlo ani to, že poté, co získali peníze, dotyčnou ženu odvezli, kam chtěla. Krádež v obchodě už neřešili, nikomu ji nenahlásili.

„Z průběhu vyšetřování a výslechů svědků je zřejmé, že i když obžalovaný peníze přímo nepřebíral, úplatek přijal,“ uvedla soudkyně. Kromě tříletého trestu vězení s podmíněným dvouměsíčním odkladem, dostal dotyčný pětiletý zákaz vykonávání práce strážníka. Ten se vztahuje i na další aktivity spojené s působením u bezpečnostních složek. Případ ještě není uzavřen, strážník se odvolal.

David F. zůstává i nadále v řadách bílinské městské policie. Její šéf Petr Kollár ho považuje za pracovitého strážníka.

„Výrok soudu nemám. Musím ctít dosavadní presumpci neviny. Navíc, já si na dosavadní služební povinnosti dotyčného nemohu stěžovat. S jeho prací jsem spokojený,“ reagoval Kollár. Pokud odvolací soud trest potvrdí, bude muset muž u strážníků skončit.

Ilustrační foto.
Pacient se vrhl s nožem v ruce na spící kolegy v nemocnici