Trestní senát ústeckého krajského soudu rozhodl, že Milan Sander (1990), z Krupky - Bohosudova, jinému úmyslně ublížil na zdraví a způsobil takovým činem těžkou újmu, byl odsouzen na osmnácti měsíců vězení odkladem na zkušební dobu v trvání tří let. Současně se nad ním vyslovuje dohled.
Takový je výsledek komplikovaného rozhodování. Před soudem stál mladík, který shodou nešťastných náhod měl podíl na smrti člověka. Míru jeho zavinění měl určit krajský soud.

Mladík byl obžalován, že při rvačce jinému muži způsobil těžkou újmu na zdraví a způsobil mu tím smrt.
Dvacetiletý mladý muž nakonec od soudu odešel jenom s podmínečným trestem.

Je sice pravda, že muže udeřil levou rukou sevřenou v pěst do obličeje a zlomil mu tím dolní čelist, po té muž upadl na zem, uhodil se, z hlavy mu tekla krev a o něco později v sanitce při převozu do nemocnice zemřel.

Jenže nebylo prokázáno, že za smrt muže může obžalovaný Sander. Znalecký posudek patologů, kteří prováděli pitvu zemřelého, hovořil o tom, že došlo k otoku mozku, ale k němu dochází také při opilosti. Protože hodnoty alkoholu v krvi mrtvého se pohybovaly od 2,4 v krvi po více než 3 promile v moči, nelze vyloučit, že smrt nastala vlivem značné opilosti muže.

Jisté je, že došlo ke smrti, kterou si nikdo nepřál, byla souhrou nešťastných náhod. Jak jsme již informovali, k tragédii došlo 30. září 2009 kolem 21. hodin v Krupce, v ulici Hřbitovní, v parku u pomníku obětí 2. světové války. Muž, který později zemřel, slovně napadl mládež sedící na lavičkách a popíjející u pomníku víno. Byl opilý, Sandera urážel, vyhrožoval mu zbitím, potom do Sandera údajně strčil a ten se ohnal, udeřil muže. Zlomenina čelisti znamenala pro muže těžkou újmu na zdraví. Za tu byl mladík odsouzen.

Předseda senátu Ondřej Peřich rozhodl o dohledu nad mladíkem, aby na něho bylo výchovně působeno a dostatečně si uvědomoval závažnost situace. Sanderův trest je souhrnný, protože předtím byl v srpnu 2009 odsouzen trestním příkazem teplického okresního soudu.

V červenci 2009 totiž Sandera nenapadlo nic geniálnějšího, než na teplické Masarykově ulici v baru ve čtyři hodiny ráno mírně demolovat zařízení. Poškrábal bar herny a poškodil ho též kopnutím, prokopl dveře do skladu, dostaly se mu do ruky čtyři sklenice, nějaké popelníky, cukřenka, židle a stolek, a to vše létalo vzduchem. Také si bouchnul pěstí do výherního automatu a poškodil ho. Způsobil škodu přes 24 tisíc korun.

Za tuto noční kratochvíli dostal podmínku 4 měsíce na 2 roky, ale v době, kdy došlo k nešťastnému střetu na lavičkách v parku v Krupce, nebylo odsouzení v právní moci.