Policisté jich v kraji letos od ledna do konce října odhalili 64. Podle policejní mluvčí ústeckého krajského ředitelství Šárky Poláčkové z toho policisté zadrželi šestnáct lidí v mezinárodních rychlících a v nádražních halách a sedmnáct v mezinárodních autobusových spojích na dálnici D8. „Klasickou situací bylo rovněž zadržení migrantů v automobilech. Zatím jsme zadrželi třicet osob v osobních autech a dodávkách na dálnici D8," řekla Poláčková s tím, že jednoho nelegálního migranta zadrželi policisté na čerpací stanici.

Vedou Afghánci

Zatímco v loňském roce ve větší míře přes Ústecký kraj migrovali Syřané, letos policisté evidují více Afghánců. Dohromady jich tu během zadrželi už pětadvacet. Následuje osm migrantů z Iránu a z dalších národností už se jedná jen o jednotlivce. Do Německa nebo do severských zemí se v prvních deseti měsících letošního roku pokoušeli dostat také čtyři Syřané, čtyři Makedonci, tři Rusové a tři lidé z Iráku.

Lépe nebude

Podle pražského politologa Zdeňka Zbořila budou Afghánci pro Evropskou unii v dalších letech představovat stále větší zátěž. V samotném Afghánistánu dochází k masivní migraci z venkova do měst kvůli útokům Talibanu. „Protože se situace v Afghánistánu neustále zhoršuje a Taliban ovládá třetinu území, bude v další fázi stále více lidí odcházet do zahraničí," řekl Zbořil a dodal, že Afghánistán má všechny své občany, kteří se na území EU dostali neoprávněně a neuspěli s žádostí o azyl, přijímat zpět.
„Obyvatelé Afghánistánu jsou po Syřanech druhými nejčastějšími žadateli o azyl v zemích unie," dodal Zbořil s tím, že pochybuje o tom, že se jejich nelegální migraci podaří zabránit.

Vydělají převaděči

Podle dosavadního trendu Afghánci, kteří mají prostředky na zaplacení převaděčů, budou i nadále přes naše území směřovat do Německa. Někteří přitom dopadnou tak, jako pět mužů a jedna žena, kteří letos v červnu bloudili Krupkou na Teplicku.
„Mysleli si, že již jsou v Německu," řekla k případu policejní mluvčí Šárka Poláčková a doplnila, že všichni skončili v záchytném zařízení. Policisté navíc zjistili, že předtím Afghánci požádali o azyl v Maďarsku.


-------------------
Afghánský novinář v britském TV seriálu z roku 2013 nazvaném „Ross Kemp: Zpátky na frontě" o situaci v Afghánistánu řekl, že pokud se vrátí k moci Taliban, většina mladých Afghánců odejde ze země do zahraničí, i do Evropy.
Že se Taliban vrátí? O tom nelze pochybovat. Vládl sedm let a lidé byli spokojeni, lidé mají na Taliban příjemné vzpomínky, říkal v tom samém dílu seriálu politický mluvčí Talibanu.