Bylo půl desáté večer, když se v ulici Karla Čapka u havarovaného osobního vozidla s řidičem a vedle stojící policejní hlídky srotilo několik obyvatel z tamního většinou Romy obydleného sídliště Horní Maršov. Někteří ze skupiny Romů začali nejprve slovně a poté i fyzicky útočit na policejní hlídku, která nakonec skončila v nemocnici.

Zranění potvrdil mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. Podle něj záchranáři převezli sanitkou na chirurgii do teplické nemocnice z místa zraněnou policistku. Mluvčí policie Daniel Vítek uvedl, že během zákroku byl na místě poraněný i druhý člen zasahující hlídky. „Zranění obou jsou drobná. V souvislosti s útokem na policisty jsme zadrželi dvě osoby. Kriminalisté nyní pracují na objasnění bližších okolností případu,“ konstatoval druhý den ráno po incidentu policejní mluvčí Vítek.

Ilustrační foto
V Krupce napadli strážníka, který zasahoval proti opilému. Zranili i mladistvou

Podle lidí, kteří jsou s tímto případem obeznámeni, policistka při incidentu schytala několik ran do hlavy, nejprve pěstmi a poté i kamenem, což ji mělo otřesenou složit k zemi.

SÍDLIŠTĚ JE PROBLÉMOVÉ

O úterní večerní mele v ulici Karla Čapka ví také starosta města Zdeněk Matouš. Podle něj jde o nejproblematičtější lokalitu ve městě. Neklidnou situaci se tu město snaží řešit různými opatřeními. Naposledy třeba tzv. lavičkovou vyhláškou, kterou ovšem dle doporučení z ministerstva vnitra muselo podobně jako jiná města a obce nakonec zase zrušit, neboť veřejné posedávání třeba na schodech před domem či na trávě na přinesených židlích u stolu, podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.

"Problémy tu ale i nadále zaznamenáváme. Opakovaně zde naši strážníci řešili problémy lidí, kteří se vraceli domů z práce či z obchodu do svých bytů, kde řádně platí nájemné i všechny poplatky s bydlením související, a museli čelit verbálním útokům plným vulgarismů ze strany spoluobčanů. Často se báli projít po schodištích před domy, která jsou v obležení hlučných skupinek jejich sociálně nepřizpůsobivých sousedů. Takovou situaci nemůže pochopit nikdo, kdo se s ní denně nesetkává,“ komentuje situaci v sídlišti starosta Zdeněk Matouš. 

Zároveň přislíbil zvýšení pohybu hlídek strážníků v této oblasti. 

Redakce se snažila sehnat i vyjádření místní romské autority Jozefa Mikera. Má mezi místními Romy ze sídliště Horní Maršov mimořádné postavení, pomáhá jim shánět práci, vyplňovat formuláře a jako na romskou autoritu se na něj obrací policie a úřady. Mobilní telefon má ale nedostupný.

NEBYLO TO POPRVÉ

Úterní mela s účastí Romů nebyla prvním incidentem na tomto krupském sídlišti. Soud například projednává dva roky starou bitku Romů.

Tři sanitky se záchranáři, policejní auta, strážníci i zásahová jednotka. Ti všichni přijeli 8. dubna 2016 na sídliště Maršov v Krupce, kde přímo na ulici probíhala hromadná rvačka. V osudný den se v ulici Dukelských hrdinů odpoledne hádalo asi 10 osob, které se snažila uklidnit hlídka strážníků. Jeden z Romů přitom vyhrožoval strážníkovi, že mu „rozbije držku a zabije ho, až nebude na sobě mít uniformu.“ Strážník kamerou na uniformě celý tento incident nahrál, s tím, že se to bude následně řešit. A všichni se rozešli.

Jenže jedna z tamních žen zavolala do Děčína příbuzným, aby to přijeli, jak se říká vyřídit. Kolem půl osmé večer pak přiběhl na služebnu za strážníky člen dohledové služby, že v ulici Dukelských hrdinů propukla velká rvačka. Na místě bylo asi 20 lidí. Křičeli, honili se a vyhrožovali si. Vzduchem létaly mačety. Hlavní aktér skončil ve vazbě, padla i další obvinění, některé účastníky řešily úřady v přestupkovém řízení.

Ilustrační foto
Posilněn alkoholem napadl policistu, dal mu hlavičku