Lotyšského vězně měli před měsícem surově napadnout čtyři dozorci litoměřické věznice. Tvrdí to alespoň trestní oznámení, které podala děčínská advokátní kancelář zastupující Jelenu Staburovou, matku obžalovaného Ansise Bérziňše. Případ nyní vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

K incidentu došlo 19. února, kdy matka přijela svého syna do věznice navštívit. Policista podle Staburové napadl Bérziňše přímo před ní. K němu se poté měli přidat další tři dozorci, kteří spoutaného muže srazili na zem, odvedli do výtahu a brutálně bili pěstmi.

„Naši příslušníci zahájili úkony trestního řízení ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví, ke kterým mohlo dojít během incidentu mezi příslušníky Vězeňské služby ČR a jednou vězněnou osobou,“ potvrdil za kancelář ředitele GIBS Ivo Mitáček.

Inspekce převzala důležitý důkazní materiál a přizvala znalce, který vypracuje posudek ke vzniku zranění vězněné osoby. „V následujících týdnech budeme dál zajišťovat a vyhodnocovat důležité stopy i svědectví,“ upřesnil Mitáček a dodal, že na prověřování nadále spolupracují rovněž se zástupci Vězeňské služby.

Věznice si stojí za tím, že vina je na straně obžalovaného. „V této věci mohu potvrdit, že k incidentu došlo. Vězeňská služba ČR záležitost šetří jako útok na úřední osobu,“ uvedl mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl. „Do ukončení šetření jak našeho, tak GIBS, nebudeme sdělovat podrobnější informace,“ dodal mluvčí věznice.

Podle informací Deníku zmínil vězeňský lékař ve zprávě jen povrchová zranění, která si Bérziňš měl způsobit sám odřením o pouta. Lékař litoměřické nemocnice, kde si pak vězeň vyžádal vyšetření, však konstatoval četné oděrky a podlitiny v obličeji i po celém těle a také bolestivé poranění kolene.

Dvaačtyřicetiletý Bérziňš je v České republice vězněn od loňského dubna, kdy ho na základě evropského zatykače zadržela při stáži na liberecké univerzitě policie.

Politický proces?

Lotyš se považuje za politického vězně a usiluje o to, aby ho český stát nevydával do vlasti. Obává se totiž, že by v tamním žaláři přišel o život. Nyní se nachází v teplické věznici.

V Lotyšsku je Bérziňš odsouzen za trestný čin účasti na masových nepokojích, kdy mu hrozilo až 15 let vězení. Obžaloba viní Bérziňše z toho, že 13. ledna 2009 házel sněhové koule či dlažební kostky na budovu parlamentu. Podle obžaloby hodil i dva kameny na policisty a jednoho trefil do ochranné vesty, což demonstrant odmítá.

Ansis Bérziňš je matematik, programátor a vědec, zabývá se počítačovou analýzou jazyků. Hovoří více než 10 jazyky, je otcem tří dětí.

Na severu Čech nešlo v posledních letech o ojedinělý případ konfliktu mezi vězněm a dozorci. V březnu 2016 byl za napadení dozorce navýšený trest agresivnímu recidivistovi Romanu Vařekovi. Tehdy dalo vedení věznice i inspekce za pravdu dozorci. Trestanec jej totiž přirazil na mříže a snažil se mu lámat ruce.