Na počátku tragédie projednávané u krajského soudu, byla menší domácí pijatika. V bytě na Sídlišti za Chlumem v Bílině 9. 11. 2009 se svým druhem bohatýrsky popili něco vodky dopoledne a dvě lahve vodky pro chuť i po obědě.

Jak to bývá, když má člověk v hlavě, začne se dohadovat o kdejakých nesmyslech a chovat se nerozumně.
Potom padla nějaká facka, druh prý do ní i strčil a ona spadla na hlavu. Potom šla spát. A řekla mu ještě předtím, že by bylo lepší, kdyby nebyl, a že nejlepší bude, když ho vyhodí.

Byl mrtvý

Když se prospala a vstala, její druh seděl v křesle dočista mrtvý. Šla k sousedovi, aby zavolal záchranku, že se její druh píchnul nožem. Bylo vidět, že něco popila, ale celkem se chovala, jakoby se nic nestalo. Potom přijela policie a žena začala ječet.
Na stolku ležel nůž, kterým předtím krájela cibuli. Policistům řekla, že druh si zranění udělal sám, nikdo jiný v bytě nebyl, a ani se nikdo do bytu dostat nemohl. Později si naopak myslela, že v bytě byl ještě někdo třetí. Ten asi způsobil smrt jejího druha. Původně tvrdila, že bylo zamčeno, když šla pro pomoc, později, že bylo odemčeno.
Podle svědků v bytě u Mikleové bylo často veselo, ale v horším smyslu slova. Nadávky, křik, nějaké šťouchance. Obviněná žena předtím žila s jiným mužem a toho prý napadla žehličkou.

Sebevražda?

Že by si její druh způsobil smrt sám, nad tím znalec z oboru soudního lékařství kroutil hlavou.
Uvedl, že je krajně nepravděpodobné vysvětlení úmrtí sebevraždou poškozeného vzhledem k opakovanému bodnutí a k nálezu poranění na rukou svědčících pro obranu. Příčinou smrti muže byla tamponáda srdce. K úmrtí mělo dojít kolem 17. hodiny.
Řezné rány na hřbetech obou rukou muže svědčí o pasivní obraně, když napadený zvedl ruce před sebe, řezné rány dlaňových stran prstů nasvědčují o aktivní obraně, je uvedeno v posudku soudního znalce.

Agresivní paní

Sousedi Mikleovou měli za agresivní paní, která si trochu popila, prý denně litr vodky. Půjčovala si peníze, které ale neměla chuť vracet, již jednou prý napadla druha nožem, ten měl pořezanou dlaň a horní část pravé ruky.

Muž, který žil asi před pěti lety s Mikleovou, uvedl, že ho při hádce jednou několikrát říznula nožem do hrudníku, pak mu přiložila horkou žehličku na hrudník, předtím mu do očí nastříkala slzný sprej. Odešel od ní a nahlásil, co se stalo, na policii.
Kriminalisté nazývají tyto tragédie „domácí zabijačkou“. Schéma je stále stejné. Alkohol, hádka, po ruce je nůž nebo něco těžkého.
Pokud padne facka, může odstartovat reakci druhého člověka, který ve zlobném afektu podpořeném alkoholem, popadne první, co má po ruce, a udeří.
Takové bylo schéma tragédie i v tomto případě, protože žena zavraždila druha v opilosti dosahující středního stupně, podle znalce blíže k pásmu těžké opilosti.

Nevzpomíná si

Za zmínku ještě stojí, že odsouzená žena si nevzpomíná, že by druhovi něco udělala. Ale to je častý způsob obrany útočníka, který chce vytěsnit vzpomínky na tragickou událost. Ze strany obžalovaných jde též o kalkul, protože se domnívají, že pokud si na průběh tragédie nevzpomenou, bude mít soud horší možnost jim útok prokázat.

U ženy to může být zčásti i důsledek alkoholového okénka – vzhledem k bohatýrskému pití vodky v čas osudného dvojího bodnutí.
Na základě důkazů, znaleckých posudků a svědeckých výpovědí krajský soud došel k závěru, že její druh nemohl být tak šikovný, aby se sám pořezal na rukou a dvakrát se bodl do hrudníku a umřel v křesle v době, kdy ona snižovala hladinu alkoholu spánkem ve své posteli.