„Byl vzat do vazby, protože je stíhán za závažný trestný čin obecného ohrožení. Hrozí mu až 16 let odnětí svobody,“ konstatoval soudce Miroslav Čapek. Vyhověl tak návrhu státního zástupce, aby dotyčný nemohl dál páchat podobnou trestnou činnost. Součástí článku je video, kde soudce argumentuje proč vazba a co dotyčný podle policie provedl. Hovoří i státní zástupce. Přidali jsme také další menší i větší požáry v Košťanech. Třeba, když hořela shořela v roce 2007 pila.

Na svědomí má mít podle soudce totiž více požárů. Navíc se jedná o bezdomovce, takže by mohlo hrozit, že se bude ukrývat před trestním řízením. Nemá vlastní rodinu, evidován je jako dlužník. V papírně v Košťanech byl řadovým zaměstnancem.

Státní zástupce Tomáš Skála vzetí do vazby kvitoval. „Dotyčný způsobil velmi závažnou škodu, proto se ani mírnější rozhodnutí nedalo čekat,“ okomentoval závěr vazebního zasedání.

Video od soudu 

Zdroj: Petr Málek

Intenzivní plameny a silný černý kouř. Tak vypadal v pátek 4. září večer požár haly s papírem v Košťanech na Teplicku. Oheň během několik minut zasáhl celou budovu. Nápor plamenů nevydržela střecha, která se propadla. Na místě zasahovalo 12 hasičských jednotek a vyhlášený byl třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Velmi silný požár zaměstnal přibližně padesátku lidí. „Požár měl velký rychlý rozvoj, proto bylo na místo svoláno tolik jednotek,“ odůvodnil mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Na místě se střídala jedna cisterna za druhou.

Událost byla hasičům nahlášena kolem 19.15 hodin. Oheň hasiči dostali pod kontrolu až ve tři hodiny v noci. Dým byl vidět ze širokého okolí. Práce na hašení budovy probíhaly ještě v sobotu dopoledne. Hasiči vyváželi ven naskladněný materiál a prolévali jej vodou. Pak teprve na místo mohli vyšetřovatelé. Škoda dle odhadů přesáhla 70 milionů korun.

Policie k požáru příliš informací nesdělila s odkazem na probíhající vyšetřování. „Příčina je v šetření,“ uvedl pouze mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Areál už jako papírna nefunguje. Majitelé měli výrobu přesunout do Polska. Redakci se vedení firmy nepodařilo kontaktovat. Budovu likvidují bagry.

Požár nahlásila hasičům strážnice z řad košťanské městské policie, která si všimla kouře. Po chvilce už byl areál v plamenech, praskala okna a do okolí se šířil zápach. Na Teplicku se v té době jednalo o třetí větší požár během několika dní, o den dříve vzplála v noci jiná hala s papírem v nedalekých Novosedlicích. K založení požáru této budovy se dotyčný policii také přiznal. Vyhořel i kynologický areál v Duchcově, zde je zatím viník neznámý.

Zatím největší požár v Košťanech byl v roce 2007. V lednu tam plameny zničily místní dřevařský podnik. Škoda na pile tehdy přesáhla 100 milionů. U požáru zasahovalo sedm jednotek dobrovolných hasičů a pět profesionálních z Teplic, Mostu, Bíliny, Duchcova a Ústí nad Labem. Ve výrobní hale shořelo strojní vybavení, všechny mašiny na výrobu dřeva včetně surovin, které byly uvnitř uskladněny. Nikdo se nezranil.

Další požáry v Košťanech:
Září 2018. Několik hasičských jednotek zasahovalo u požáru bytu ve Školní ulici v Košťanech. Hořelo v jednom z pokojů bytu ve třetím patře. Sanitka z místa převezla do nemocnice ženu, která se nadýchala kouře. Zdrojem požáru byl otevřený oheň, se kterým si hrály děti. Posléze chytil nábytek s uloženým oblečením.
Červenec 2018. Drtič na dřevo vzplál v pátek kolem 16. hodiny v areálu soukromé firmy na zpracování dřeva v Košťanech na Teplicku. Zasahovalo u toho šest hasičských jednotek.
Březen 2017. K ohlášenému požáru stodoly v Košťanech-Střelné v ulici K Zámku na Teplicku vyjelo pět hasičských jednotek. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o požár popelnice, který se rozšířil na přilehlou budovu.
Červen 2016. Čtyři hasičské jednotky zasahovaly u požáru domu v košťanské čtvrti Střelná. Hořela střecha, přičemž plameny zasáhly i půdu. Příčinou vzniku požáru byl zásah bleskem. Škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun.
Únor 2007. V Košťanech hořel sklad drogerie. Hasiči s nočním požárem bojovali přes tři hodiny. Zasahovalo šest jednotek. Škoda vyčíslená na 10 milionů korun.