Smůlu měl zloděj drahého kola, které ukradl v Mirošovicích. Když lapku policisté druhý den honili po Bílině, vjel jim na kradeném bicyklu přímo do jejich auta, v němž na něj čekali na konci úzké stezky. Za krádež mu hrozí pět let, do vězení půjde už podeváté.

NECHAL KOLO CHVÍLI BEZ DOZORU

Vše začalo laxním přístupem majitele kola. Na své vyjížďce po Mirošovicích ho na chvilku odstavil, aby si mohl prohlédnout tamní tvrz. Když se vrátil zpět, kolo za téměř 60 tisíc korun bylo pryč.

„Nechat takové drahé kolo bez dozoru byla chyba,“ konstatoval Daniel Vítek z teplické policie. Podle něj zlodějům stačí v takovém případě chvilka nepozornosti majitele, aby s bicyklem zmizeli. Jejich dohledání může být obtížné. „Kolo se snaží rychle buď prodat, nebo rozebrat na díly,“ podotýká Vítek s tím, že před prodejem stihnou upravit výrobní štítek.

V případě ukradeného kola z Mirošovic se však policistům podařilo zloděje dopadnout už druhý den. Pomohla jim k tomu náhoda, kdy na nápadné bílé kolo natrefili přímo v ulicích Bíliny.

„Když kriminalisté projížděli Pražskou ulicí, tak si všimli muže, který jel na kole odpovídajícím popisu ukradeného. Seděl na něm recidivista, kterého policisté znali už z minulosti,“ vysvětluje Vítek.

Zloděj začal ujíždět podél nemocnice směrem do Žižkova údolí. Zamířil ke stezce, kam za ním policisté autem nemohli. „Myslel jsem, že bych tudy mohl ujet a že už bude pokoj,“ domníval se.

NESTAČIL TO UBRZDIT

Policisté však jeho záměr odhadli, přejeli kolem plavecké haly do úzké ulice, kde si na zlodějíčka počkali. O chvilku později se proti nim recidivista vyřítil. Byl z toho tak překvapený, že nestačil bicykl ubrzdit. Zastavilo ho až policejní auto, do kterého narazil.

Vyšetřovatelům se pak přiznal, že si ukradené kolo na noc schoval do křoví. „Druhý den jsem pro něj šel, abych ho odvezl pryč. Chtěl jsem ho prodat,“ řekl při výslechu.

Policie už osmkrát odsouzeného muže obvinila z krádeže, za kterou mu s ohledem na vysokou cenu kola hrozí až pět let vězení. Odcizený bicykl si vyzvedl majitel.

Letos šlo na Teplicku už o padesátý případ, který policisté řešili v souvislosti s krádeží kol. V loňském roce to bylo téměř 130 krádeží, přičemž dvě třetiny případů byly kvůli vyšší ceně kola nebo způsobu odcizení z kategorie trestných činů, zbytek pak přestupky.

Mezi loňskými krádežemi jsou i kuriózní případy, kdy zloději neváhají riskovat své životy. Jeden takový lapka s akrobatickými sklony připravil o jízdní kolo obyvatele bytu panelového domu v Teplicích. Na trnovanském sídlišti se po hromosvodu vyšplhal do pětimetrové výšky a z balkonu odcizil pánské kolo, které si spustil na zem po laně.

Fintu s cigaretou použil při krádeži kola zloděj loni v září. Zastavil na ulici svého známého na kole, zda by mu nemohl půjčit zapalovač. Když dotyčný slezl z kola, zloděj mu bicykl vytrhl. I jeho ale brzy dopadla policie.