Už ani na balkoně ve druhém patře panelového domu není kolo v bezpečí. Své o tom ví závodní cyklista ze sídliště v Teplicích. Zloděj se k němu vyšplhal po hromosvodu a posléze si kolo spustil po laně na zem. Odcizený bicykl pak chtěl prodat.

I takovéto netradiční krádeže kol řeší policie. Při posuzování, zda jde už o trestný čin, nebo pouze přestupek, rozhoduje cena kola. Ale také způsob odcizení.

„Pokud jde o vloupání, tedy když pachatel překoná překážku, nezáleží na hodnotě kola a jde vždy o trestný čin. Když vezme nezajištěné kolo, třeba opřené o zeď u obchodu, pak do ceny 5 tisíc korun jde o přestupek,“ uvádí mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Zloději v České reopublice ukradnou průměrně 17 kol denně. Škody ročně přesáhnou 100 milionů korun. V teplickém okrese jich letos zmizelo už osm desítek. Trendem jsou krádeže dražších, předem vytipovaných bicyklů.

MAJITELÉ JSOU LAXNÍ

„Na Teplicku převládají letos krádeže kol z kočárkáren, sklepů a garáží. Zloději ale berou i kola ponechaná bez dozoru někde na ulici,“ zmiňuje Vítek. Právě laxnost majitelů bicyklů mluvčí označuje jako častý a zbytečný problém.

Za kuriózní lze v tomto ohledu považovat krádež kola ohlášenou cyklistou z Mirošovic. Na své vyjížďce na chvilku kolo v obci odstavil, aby si mohl prohlédnout tamní tvrz. Když se vrátil zpět, kolo za téměř 60 tisíc korun bylo pryč. Policistům se podařilo zloděje dopadnout už druhý den.

Chodec má za snížené viditelnosti zákonem danou povinnost mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu. Jestli to dodržují lidé na Teplicku kontrolují policisté.
Policie varuje: Rostou počty lidí sražených auty na silnicích

Pomohla jim k tomu náhoda na nápadné bílé kolo natrefili přímo v ulicích nedaleké Bíliny. Zloděj si ho přes noc ukryl v křoví a druhý den, až se situace uklidnila, následně vyzvedl. Měl ale smůlu, policisté ho dopadli. Navíc jim při honičce po bílinských ulicích narazil přímo do auta.

To, že se ukradené kolo najde v krátké době, považuje policista Vítek spíše za výjimku. Takové štěstí měl například i muž z Teplic. Na kole za 10 tisíc korun si během srpnového dne zajel pro jídlo do večerky v Řetenicích. Před vchodem si ho opřel o zeď. Když se po několika minutách vrátil, bylo pryč. Začal hledat v okolí, už ale jenom zahlédl siluetu muže, který na jeho bicyklu mizel v dálce.

ŠLO O RECIDIVISTU

Od kolemjdoucího si půjčil mobil a zavolal na policii, což mu kolo zachránilo. Teplickým hlídkám, které začaly po pachateli pátrat, vyrazili na pomoc také kolegové z Dubí. V ulici Ruská zahlédli muže na kole odpovídajícím popisu toho ukradeného. „V minulosti 12krát odsouzený recidivista se přiznal, že když viděl nezajištěné kolo, neodolal a využil příležitosti ho ukrást. Následně ho chtěl prodat,“ zmiňuje Daniel Vítek.

Ilustrační foto.
Na úprku svůj lup za necelých 700 korun ještě poztrácel

Podle pojišťoven jsou trendem krádeže dražších, předem vytipovaných kol na objednávku. „Právě kvůli tomu stoupají i škody,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

„Evidujeme dokonce jedno ukradené kolo v hodnotě 135 tisíc,“ dodal. Za loňský rok eviduje česká policie 6 tisíc odcizených kol. Ve skutečnosti je ale počet vyšší.

Do policejních statistik se totiž evidují pouze řádně nahlášené případy, podle odhadů jde jen o zlomek skutečných krádeží. I tak škody v loňském roce přesáhly hodnotu 100 milionů korun. Policii se podařilo zajistit zpět kola pouze za 700 tisíc korun.

Pomník Julia Payera zdobí Šanovský park.
FOTO: Julius Payer už vzhlíží z podstavce v Šanovském parku