„V neděli v odpoledních hodinách došlo k loupeži v Oseku v Hrdlovské ulici. Dva neznámí pachatelé (muž a žena) po zazvonění nejprve vnikli neoprávněně do bytu, kde doma byla pouze 11letá dívka. Po vstupu do chodby bytu požádali nezletilou o sklenici vody, a když jim ji podala a požádala je, aby odešli, tak muž začal z přepravky v chodbě brát nasáčkovaný česnek a žena nezletilé bránila vstupu do chodby. Poté, co jim dívka řekla, že se vracejí domu rodiče, tak z bytu odešli, aniž by cokoli odcizili,“ uvedla včera Ilona Novotná, mluvčí teplické policie.

Podobných případů, kdy se snaží takto zloději „oblafnout“ lidi v bytech, je mnohem více.

Šli krást ještě do obchodu

Pro dvojici zlodějíčků to ale v bytě neskončilo. Následně se vydali do nedaleké prodejny, kde nejdříve po prodavačce požadovali cigarety a pití. Když prodavačka odmítla, tak ji začala žena nadávat a vešla za prodejní pult, kde ji chytila za obě ruce. Toho využil muž, který se nahnul přes prodejní pult a vzal dva kartony cigaret. Požadovali ještě peníze.

„Prodavačka jim z obavy o svůj život a zdraví vyhověla a z kasy jim vydala finanční hotovost. Při odchodu si vzali další kartony cigaret různých značek a oba z obchodu odešli,“ řekla k případu mluvčí Novotná.

Policisté proto nabádají občany, aby si v žádném případě do bytu nikoho cizího nepouštěli a především poučili své děti, aby v jejich nepřítomnosti nikomu neotvírali. „V případě, že by mohl kdokoliv poskytnout nějaké informace k výše uvedenému případu, ať to oznámí telefonicky na linku 158, nebo se obrátí na kteroukoliv policejní služebnu. Po pachatelích policisté intenzivně pátrají,“ podotkla mluvčí policie.

Důchodci jsou snadnou obětí

Podobný případ se stal také v Teplicích. Tentokrát ale policie pachatele dopadla. Zlodějíček si vyhlédl v Duchcově starší ženu.

O tomto případu, kdy byla přepadena starší žena, jsme v Deníku už v minulých dnech krátce informovali. Nicméně neuškodí připomenutí v rámci prevence a také návaznosti. K loupežnému přepadení 74leté ženy došlo v Duchcově. Pachatel pod záminkou, že našel odcizené osobní doklady poškozené a nabízí jejich vrácení, ženu přesvědčil, aby mu dobrovolně otevřela dveře svého bytu. A to právě byla finta.

„V zápětí poté, co žena důvěřivě otevřela vstupní dveře do svého bytu, ji muž udeřil pěstí do obličeje až ztratila vědomí. Následně ženu zatlačil do jejího bytu. Když se žena v křesle probrala, zjistila, že jí muž z ruky stahuje prsteny. Přitom ji znova několikrát udeřil. Navíc jí odcizil ještě mobilní telefon a z bytu utekl,“ uvedla mluvčí teplické policie Novotná.

Po napadení se žena léčila týdny

Žena utrpěla otřes mozku a poranění oka s několikatýdenním léčením. Pachatele se podařilo policistům vypátrat a zadržet po dvou dnech.

„Dvaadvacetiletému muži z Duchcova bylo sděleno obvinění z loupeže a porušování domovní svobody. Zároveň byl podán návrh na vzetí obviněného do vazby,“ doplnila.

Policisté nabádají především starší občany, aby nebyli důvěřiví k cizím lidem a neotvírali automaticky každému dveře.

Je potřeba se nejdříve kukátkem přesvědčit, kdo je za dveřmi a v případě podezřelé osoby raději neotvírat nebo si nejdříve přivolat někoho z příbuzných či sousedů. V případě ohrožení volejte linku 158.