„Česká republika je u brambor určených pro přímou spotřebu soběstačná pouze ze 70 až 80 procent,“ uvedl místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha.

Pěstitelé letos za konzumní brambory dostávají asi 4,50 až pět korun za kilogram. Spotřebitelé za kilo zaplatí zhruba desetikorunu, v maloobchodě 16 až 20 korun. Některé řetězce brambory  v akcích nabízejí za 11 až  12 korun. Není přitom vyloučeno, že letos ještě ceny vzrostou. Důvodem je, že ve východní části Německa, ale  i Polsku a Rumunsku byla kvůli suchu nižší sklizeň. Proto budou muset velké množství chybějících hlíz dovézt.

Sklizeň jablek.
Letošní úroda jablek? Jedna z nejnižších za deset let, hlásí ovocnáři

Brambory patří mezi plodiny, jejichž pěstování bývá pod hranicí rentability. Výkyvy ve prospěch zemědělců bývají jednou či dvakrát za desetiletí, cenu pro konečného spotřebitele přesto obvykle neovlivní. Zemědělci připomínají, že jsou významné nejen jako důležitá součást jídelníčku, ale potřebuje je také krajina. Pro půdu bývají nezbytné v rámci osevního postupu. „Také je to plodina, při jejímž pěstování se používá velké množství organické hmoty, která zlepšuje půdní vlastnosti včetně schopnosti zadržet vodu,“ řekl tajemník Agrární komory Jan Doležal.

Chceme dotace

Bramboráři ve spolupráci  s ministerstvem zemědělství připravují nový program kvality brambor. Bude účastníky zavazovat k dodržování standardů týkajících se kromě produkce i skladování brambor a také jejich prodej a nakládání s nimi. Konzument by měl dostat brambory v kvalitě, kterou dodavatel poskytl řetězci.

Ilustrační foto
Počasí hroznům přálo. Odborníci očekávají výborný ročník vín

Brambory patří mezi komodity, na něž zemědělci dostávají vyšší dotace. „Aktuálně probíhá vyjednávání o nové Společné zemědělské politice Evropské unie po roce 2020, a právě důraz na zachování podpory citlivých komodit je jednou z našich priorit,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).