"Většina nakažených byla v nějakém spojení s tržnicí, na které se prodávaly mořské plody a pravděpodobně i maso divokých zvířat. Tato tržnice byla z preventivních důvodů 1. ledna 2020 uzavřena," uvádí v nové studii vědecký pracovník Fakulty tropického zemědělství Jiří Černý.

Podobá se SARS, ale není totožný

Rychle rostoucí počet dalších pacientů ale podle něj brzy začal podezřele připomínat situaci z roku 2003, kdy se ve Východní Asii objevil koronavirus způsobující SARS (z anglického Severe acute respiratory syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom). Ten tehdy přerostl ve světovou pandemii a před vymýcením po sobě zanechal na 800 mrtvých.

Jednotka intenzivní péče v nemocnici v čínském Wu-chanu na snímku z 24. ledna 2020
Koronavirus zabil v Číně 132 lidí. Aerolinky ruší přímé lety do země

V případě současné nemoci se podařilo rychle prokázat, že sice nejde o tentýž koronavirus, ale na vážnosti situace to nic nemění, protože nový virus (v současnosti označovaný jako 2019-nCoV) je s ním příbuzný, a navíc se také rychle rozmáhá - začátkem roku se rozšířil i do Thajska, Japonska a Jižní Koreje.

"Před několika málo dny (17. ledna 2020) byla konečně zveřejněna i předběžná sekvence viru. To je významný krok v boji s touto nákazou, protože umožní lékařským výzkumníkům vyvinout metody na jeho přesnou diagnózu. Porovnáním sekvence viru se sekvencemi ostatních příbuzných virů pak můžeme porozumět i tomu, kdy a jak se tento nový smrtící virus vyvinul," uvádí Černý.

Přenášejí ho netopýři, ale na lidi spíš cibetky

Studie, na níž spolupracoval se svým fakultním týmem, ukazuje, že 2019-nCoV se vyvinul z východoasijských netopýřích koronavirů pouze vzdáleně příbuzných těm, které daly vzniknout pandemii SARS.

Zdravotníci v ochranných oblecích transportují pacienta do nemocnice ve městě Wu-chan
Virus se ve Wu-chanu šířil již dříve, tvrdí vědec. Byl zaměňován za zápal plic

"Přenašečem těchto virů je netopýr Rhinolophus sinicus, jehož severní hranice výskytu se nachází právě ve Wu-chanu. Jestli došlo přímo k přenosu z těchto netopýrů na člověka, není zatím jasné, ale pravděpodobně i zde mohl hrát roli nějaký přenašeč, jakým byly v případě SARS cibetky. Na zjištění dispozic, které mohly stát za jeho přenosem na lidi, ještě pracujeme, ale z předběžných výsledků můžeme říci, že i v tomto případě mohly viry na člověka přeskočit z cibetek," popisuje Černý. 

Nový virus je totiž podle něj adaptován na infekci, která se u cibetek vyskytuje, podobně jako tomu bylo v případě viru SARS. 

Lidé míří v ochranných maskách 28. ledna 2020 do metra v Tchaj-peji.
Smrtící koronavirus děsí svět. Epidemie splňuje požadavky vyhlášení stavu nouze

Podle Fakulty tropického zemědělství by mělo toto zjištění pomoci jednak zabránit natolik masivnímu šíření viru, jakým byla pandemie SARS, jednak do budoucna umožnit lépe monitorovat viry, u nichž hrozí přenos na člověka.