Šíření covidu-19 zpomaluje již zhruba měsíc. Na konci listopadu se denní počty nově nakažených dostaly až na skoro 28 tisíc, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Klesá také asi tři týdny počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku se snížilo z pondělních 379 na 363. Pokleslo ve všech regionech. Nejvyšší je nadále s 433 případy v Libereckém kraji a nejnižší se 197 případy v Karlovarském kraji.

ON-LINE ke covidu čtěte ZDE

Přibližně tři týdny se postupně snižuje také množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. V sobotu se počet hospitalizovaných dostal na 3224, což bylo nejméně od 7. listopadu. Během neděle a pondělí pak množství hospitalizovaných skoro o tři stovky stouplo. Takové krátkodobé výkyvy se však objevují opakovaně. Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích podle údajů ministerstva v uplynulých týdnech pravidelně do soboty klesaly, v neděli a pondělí pak mírně stouply, ale potom zase začaly klesat.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Vysoký zájem. Ke třetí dávce očkování už se přihlásilo 50 tisíc lidí pod 45 let

Navzdory celkovému poklesu počtu nakažených v pondělí kvůli nízkému počtu testovaných stoupl podíl odhalených případů nákazy na množství provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl pozitivních vzrostl z 3,51 procenta za předchozí pondělí na 5,15 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 10,28 procenta na 12,91 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se oproti předchozímu pondělí zvýšil z 20,98 na 24,29 procenta.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,46 milionu případů nákazy a zemřelo 35 911 lidí s covidem-19. Už rok se v Česku proti covidu-19 očkuje. Vakcinace začala loni 27. prosince a podáno bylo od té doby zhruba 15,3 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo přes 6,6 milionu lidí. V pondělí po poklesu během svátků, kdy bylo třeba 25. prosince očkováno jen 18 lidí, počet očkovaných stoupl na více než 60 tisíc. Ve srovnání s předchozím pondělím to však stále bylo o 28 procent méně.