Aktuální počet nemocných v pondělí dál stoupal a dosáhl 4512. Do dnešního podvečera jich ale sedm ubylo. Většina nakažených nemoc prodělá bez vážnějších příznaků. V nemocnicích je s covidem-19 nadále 132 lidí, počet lidí ve vážném stavu se ale proti pondělním údajům zvýšil skoro o polovinu na 21. Dvě nově hlášená úmrtí jsou z neděle a dnešního dne.

Testů na koronavirus hygienici v pondělí provedli 3799, tedy více než dvojnásobek nedělního počtu, ačkoli počet odhalených případů nákazy byl srovnatelný. Podíl potvrzených případů nákazy k počtu testů tak v pondělí klesl na 1,68 procenta z nedělních aktualizovaných 3,71 procenta. Celkový počet testů, včetně opakovaných u stejného člověka, za celou dobu epidemie v Česku překročil 600.000.

V Česku se počet nakažených začal významněji zvyšovat na konci června, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Denní přírůstek tehdy překonal i tři stovky. V pracovních dnech minulého týdne denní přírůstky překračovaly stovku, v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci zatím nejvíc.

Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni. Za sobotu jich laboratoře provedly podle aktualizovaných údajů 2207, odhalily 53 nemocných. Nedělních 59 případů covidu-19 hygienici našli mezi 1441 testy. Mezi testovanými tak bylo v sobotu 2,4 procenta nakažených, v neděli 4,09 procenta. O pondělním počtu testů bude ministerstvo informovat dnes v 17:30.

Lokální ohniska nemoci

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nejvíce zasažené je Karvinsko v Moravskoslezském kraji, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 73 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 35 nových případů na 100 tisíc obyvatel. V těchto dvou okresech se situace podle krajských hygieniků uklidňuje.

Nově se covid-19 objevil mezi zaměstnanci firmy Varroc Lighting na Novojičínsku, pozitivních je jich aktuálně 22. Hygienici tam nařídili ode dneška plošné testování 1500 lidí. Na Novojičínsku je za poslední týden zhruba 13 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to 11, na Kutnohorsku 32, na Jihlavsku 12 a například v Praze šest. 

Jihlavský krizový štáb v reakci na víkendový výskyt nových případů obnovil od dnešních 15:00 pro Jihlavsko povinnost nosit roušky v MHD, u kadeřníka, ve velkých obchodech a nákupních centrech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních i na venkovních kulturních akcích.

Lidé se nakazili i v zahraničí

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3754 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 212 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109, následuje Moravskoslezský kraj s 69 oběťmi. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.

Česko také zaregistrovalo nové případy koronaviru u lidí po návratu ze zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví celkově eviduje šestnáct případů nákazy importované českými občany z jiných zemí, uvedl šéf resortu Adam Vojtěch pro Lidové noviny.

V období mezi 1. a 10. červencem se tři lidé nakazili na Slovensku, dva v Chorvatsku, Švédsku a USA a po jednom v Španělsku, Velké Británii, Peru, Maďarsku, Portugalsku, Srbsku a Rusku. Ve většině případů šlo přitom o jednotlivce, kteří do země cestovali za prací či studiem.