Předchozí
1 z 4
Další

Celou tuto úctyhodnou dobu je věrna interně a kromě své práce má ráda cestování po českých památkách a historii. „V nemocnici jsem od 17 let. Po škole jsme přišly s kolegyní. Ona se tehdy rozhodla pro chirurgii a já pro internu. Svého tehdejšího rozhodnutí nelituji,“ řekla Marie Sobotová z Duchcova a dodala: „Nikde jinde jsem nepracovala, odskočila jsem si pouze na mateřskou. Jinak jsem stále na stejném oddělení.“

Marie Sobotová.Zdroj: Archiv

2. ledna oslavila 60 let. Od vedení nemocnice dostala kytici a odměnu. „Pevně věřím, že se s paní Sobotovou uvidíme ještě v budoucnu při oslavě jejího dalšího jubilea a že ji práce u nás bude stále těšit,“ řekl ředitel duchcovské nemocnice Jaroslav Míč.

Marie Sobotová.Zdroj: Archiv

Do špitálu nastoupila Sobotová v roce 1977 za primáře Novotného. „Byla to obrovská autorita. Všichni ho respektovali,“ zavzpomínala na svého tehdejšího šéfa. Pracovala i pod primářem Kleplem. „Byl hodný a důstojný. Nemůžu si stěžovat ani na současného primáře Freiberga,“ uvedla. Sama se považuje za nekonfliktní typ člověka.

Duchcovská nemocnice.Zdroj: Archiv

 „Coby sestry jsme nosily bílé zástěry, čepce a sukně. Mělo to svoje kouzlo. Udržet čepec na hlavě, ale nebylo jen tak. Musel být pevně přichycen ve vlasech a to někdy bolelo,“ usmála se Sobotová. Občas si dobu modrobílých uniforem připomene. „V novinách či v televizi se retro objevuje, a když se týká zdravotnictví, tak to sleduji dvojnásob ráda. 43 let je 43 let, špitál mám prostě v krvi.“

Marie Sobotová.Zdroj: Archiv

„Za socializmu se do chorobopisu uváděla teplota, moč, RTG a to bylo asi tak všechno. Dnes je ve zdravotnické dokumentaci pacienta nespočet údajů a informací. K dispozici jsou ultrazvuky, sledovací monitory a spousta jiných vymožeností,“ dodala. Ve volném čase se věnuje pletení z papírových ruliček a má ráda historii. 

Marie Sobotová.Zdroj: Archiv