Předchozí
1 z 5
Další

Michaela Chytrá JanečkováZdroj: archiv Michaely Chytré Janečkové

Jmenuji se Michaela Chytrá Janečková a jsem Husákovo dítě narozené ve znamení střelce. Narodila jsem se na severočeském venkově, kde jsem i vyrostla a později jsme s matkou začaly bydlet ve městě. Dalším jakýmsi životním zlomem bylo moje autoimunitní onemocnění, které u mě propuklo ve 14 letech. A to se stalo zřejmě spouštěčem toho, co mi následně připravil osud.

Michaela Chytrá JanečkováZdroj: archiv Michaely Chytré Janečkové

Při několika hospitalizacích v nemocnici jsem se opakovaně ocitala na oddělení interny mezi staršími ženami a seniorkami. Během pobytu jsem vždy se všemi navázala kontakt. Možná vzhledem k mému věku, oproti jejich, jsem byla jakýmsi lákadlem. Paní vyprávěly svoje životní příběhy a především chtěly společnost. Když jsem se vracela z vyšetření, dámy měly stanovený pořadník mezi sebou, kdo půjde první vyprávět. Možná tato zkušenost mne podvědomě nasměrovala a mou následnou touhou bylo pracovat s postiženými lidmi nebo podobnou cílovou skupinou.

Michaela Chytrá JanečkováZdroj: archiv Michaely Chytré Janečkové

Když jsem dosáhla plnoletosti a má nemoc měla během let různé vývoje, bylo mi oznámeno, že bude lepší, když budu mít invalidní důchod. Velice mne to zasáhlo, ale zároveň posunulo k mému cíli. Technické chráněné dílny organizace Arkadie hledaly někoho s technickým vzděláním a pokud možno v invalidním důchodu. A to, co mne provokovalo celá léta v myšlenkách, se stalo skutkem. Nastoupila jsem do chráněné dílny Arkadie do technické dílny. Vývojem této organizace jsem měla možnost s mentálně a tělesně postiženými klienty zkoušet nové výrobní postupy, které vyústily ruční výrobou svíček a mýdel. Práce mne velice bavila a naplňovala.

Michaela Chytrá JanečkováZdroj: archiv Michaely Chytré Janečkové

V této organizaci probíhaly hezké akce, pálení keramiky venku, výlety do sousedního Německa do chráněných dílen a jiné. Tyto činnosti náš kolektiv stmelovaly a byly jsme takovou pulzující rodinou. Během let strávených v Arkadii jsem prošla velkým množstvím supervizí, školení a jiných náležejících projektů. Po několika letech jsem musela tyto vody opustit, protože jsem otěhotněla a zároveň jsem potřebovala velkou změnu pro své duševní zdraví.

Michaela Chytrá JanečkováZdroj: archiv Michaely Chytré Janečkové

Po mateřské jsem nastoupila na běžnou administrativní pozici. Po čase jsem byla nucena díky zdravotnímu stavu pracovat na půl úvazku. V tomto čase mi zavolal letitý známý, teplický fotograf Robert Zauer s myšlenkou, že založí spolek SPOLU proti samotě, který bude soustřeďovat dobrovolníky, propojovat generace napříč a podporovat především cílovou skupinu seniorů tak, aby nebyli osamělí. Tento nápad mne velmi zaujal, nahrávaly tomu mé zkušenosti i fakt, že mě oslovuje člověk, kterého si vážím, sleduji jeho profesní růst a je pro mě morálně čistým, lidským stvořením. Od té chvíle začala naše spolupráce, organizace, koordinace dobrovolníků, další vzdělávání a přátelství. Osamělým lidem se v dnešní době pořád věnuje velmi malá pozornost a v dobrovolnickém centru se nám stále víc potvrzuje, jak moc je potřebné rozvíjet pospolitost, vzájemnou ohleduplnost, respekt a obyčejnou lidskou komunikaci v reálném prostředí.