"Z jakutského neuropsychiatrického centra byl po vynucené hospitalizaci propuštěn Alexandr Gabyšev," citovala agentura Interfax Alexeje Prjanišnikova, koordinátora organizace dohlížející na dodržování lidských práv. Gabyšev byl podle jeho slov propuštěn na základě žádosti jeho obhájce 22. července poté, co prošel psychologickým i psychiatrickým vyšetřením. Prjanišnikov ještě poznamenal, že podle jeho názoru k tomu vedla publicita celého případu v médiích.

Dlouhá pouť za Putinem

Jakutský šaman vyrazil loni v březnu z východosibiřského města Jakutsk, které je metropolí republiky Sacha neboli Jakutska, na osm tisíc kilometrů dlouhou pěší pouť do Moskvy, kam chtěl dojít v roce 2021.

Ozbrojený muž se na Ukrajině zmocnil autobusu. Vzal si rukojmí
Muž držel v autobuse na Ukrajině rukojmí. Policie jej zadržela

Denně ušel po silnicích Dálného východu kolem dvaceti kilometrů, přičemž se často zastavoval a diskutoval s lidmi, které na cestě potkával. Jako svůj cíl uváděl boj proti strachu, přičemž tento strach spojoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle jeho slov byl ruský prezident produktem temných sil, které umí zvládnout jen šaman.

"Lidé se bojí mluvit, bojí se, že je propustí z práce, že přijdou o plat. Jednoduše řečeno, náš stát má nekonečnou, démonickou moc. Vede lidi do umělé deprese. Přirozenou depresi umí vyléčit léčitel, ale tu umělou rozsévá čaroděj, který vytvořil iluzi strachu po celé zemi. Bílý čaroděj jako já dokáže tento klamný strach rozptýlit. Politici jsou tady k ničemu, jsou to jen kouzla proti kouzlům. Demokracie musí existovat beze strachu," tvrdil tehdy podle dopisovatele ruského serveru Sibir.Realii Gabyšev.

Stíhán ruským státem

Loni na podzim bylo proti svéráznému šamanovi zahájeno trestní stíhání s odůvodněním, že veřejně vyzývá k extrémismu. Následně ho několikrát zadržela policie, v důsledku čehož musel svůj pochod opakovaně přerušit.

Počátkem letošního května byl zatčen opět, avšak tentokrát jej státní znalci označili za nepříčetného a umístili v psychiatrické léčebně. Podle lékařské komise, která Gabyševa vyšetřovala, je šaman šílený a může být nebezpečný svému okolí. Státní zástupce proto vznesl návrh na jeho nucené umístění do psychiatrické léčebny, jemuž soud začátkem června vyhověl.

Jakutský šaman Alexandr Gabyšev
Produkt temných sil? Šaman bojuje proti Putinovi, zvolil překvapivý způsob

Podle ochránců lidských práv však nebyla Gabyševova hospitalizace třeba a šlo spíše o vzkříšení praktik sovětského režimu, který zavíral politické disidenty do ústavů. Jejímu názoru nasvědčovala i svědectví lidí, kteří se s "šamanem" na jeho pouti setkali nebo ho i kus cesty doprovázeli. Většina z nich mu fandila a o tom, že by někoho ohrožoval, nikdo nemluvil.

Mezinárodní organizace Amnesty International vyzvala Rusko ke Gabyšovu okamžitému propuštění, k němuž po projednání celé věci léčebnou dne 22. července opravdu došlo.