Výrobní linka R3 od svého rozjezdu 14. 12. postupně zvyšovala svoji výrobní kapacitu a již stabilizovala některé technologické parametry. Ještě před koncem roku zahájila výrobu standardních, komerčních výrobků - plochého skla. Prvních několik set tisíc čtverečních metrů kvalitního skla z této nové linky je již u svých zákazníků,“ konstatoval Petr Mazzolini, výrobní ředitel AGC Flat Glass Czech.

V rámci zkušebního provozu je nová linka pod neustálým dozorem a dolaďují se vznikající problémy. „Samozřejmě ještě nemůžeme být úplně spokojeni s dosaženými kvalitativními i kvantitativními parametry. Také se někde objevily „dětské nemoci“. Ty budou v následujících dnech řešeny, kdy se na stavbu ještě na pár dní vrátí někteří dodavatelé. Celé dílo musí předat v naprosté shodě s našimi představami a požadavky. Aby to nebyl běh na příliš dlouhou trať, musíme co nejúčiněji využít tohoto období a přítomnosti techniků dodavatelských firem k absolutnímu doladění často zcela nové unikátní technologie,“ říká Petr Mazzolini.

Jde o tavicí vanu, která bude dodávat sklo v podstatě pouze pro automobilový průmysl. Bude vyrábět tři druhy zeleného skla. Zvláštní je tím, že má širší pás. „Můžeme tak využít všech možností řezací linky. Z linky tak půjdou výrobky v přímo řezaných měrách. Takže se to všechno bude řezat, jak pracovně říkáme, on-line, tedy přímo na lince,“ uvedl Štěpán Popovič, generální ředitel sklářské společnosti.

Nová linka včetně svého zázemí přišla na 100 milionů euro. Stavba trvala přibližně osmnáct měsíců. Sklo bude využito ve většině automobilů vyrobených v Evropě a to nejen v českých škodovkách.