Studentky oboru diplomovaná dentální hygienistka společně se svými pedagožkami navštíví postupně 24 mateřských škol na Teplicku. Předvedou dětem nácvik správného čištění zoubků a seznamují je se zdravou výživou.

Studentky Radku Pátkovou a Katku Procházkovou jsme zastihli i s jejich učitelkou Evou Rohanovou v mateřské škole ve Bžanech, kde už na ně čekalo 17 natěšených dětí.

Děti byly moc šikovné. Bylo vidět, že na čištění zoubků dbají nejen paní učitelky ve školce, ale i rodiče doma. Při určování, které z potravin a jídel zoubkům prospívají a které škodí, téměř nezaváhaly.

Jen Kuba by rád nanuka, který mu tak chutná, viděl raději mezi zdravým jídlem. Péťa zase zkoušel, jestli by hranolky, kdyby to byly ty vlnkaté a s tatarkou, mohly být zdravé, kdyby je jedl vidličkou a ne rukama. Neprošlo to a tak hranolky skončily společně s obrázky zmrzliny, bonbonů, čokolády a pizzy na hromádce věcí, které zubům škodí.

Radka s Katkou nejvíce zaujaly puntíkatým pejskem Alíkem a modelem chrupu od obra, který měl k snídani sušenky a teď potřebuje vyčistit zuby. Právě na nich děvčata mrňouskům ukázala, jakou techniku správně používat a poté si to každý, už s kartáčkem a pasou, vyzkoušel za jejich dozoru v umývárně sám.

Na oplátku pak děti předvedly, jaké pěkné básničky o zubním kartáčku a zdravé mrkvičce umí. Mile překvapily a vysloužily si potlesk.

„Projekt s názvem Dětský úsměv probíhá již od roku 2004 na Teplicku a Ústecku,“ uvádí ředitel Krajské pobočky Petr Veselský a dodává: “V počátku nás oslovila Oblastní stomatologická komora s tím, že po absenci povinných prohlídek u stomatologů se rapidně zhoršuje stav dětského chrupu. Připravili jsme proto projekt ve spolupráci s Vyšší odbornou školou zdravotnickou z Ústí nad Labem, kde se vyučuje obor dentální hygiena.“

Hygienistky v červnu zavítají také do více než třiceti mateřských škol na Ústecku. Pojišťovna bude i v roce 2008 podporovat programy zaměřené na prevenci, úplnou novinkou jsou například příspěvky 500 Kč na nákup ochranné přilby nebo sportovních chráničů pro děti do 15-ti let.

Cílem projektu je zlepšení orálního zdraví u dětí předškolního věku. Prevencí lze tohoto cíle dosáhnout a vzniku zubního kazu zabránit pravidelnou a dobrou úrovní hygieny dutiny ústní. Předškolní děti jsou již dostatečně zručné ke správnému odstraňování zubního povlaku a správné technice čištění zubů ,→ což si děti v projektu Dětský úsměv při instruktáži osvojují.

„Zájem o tuto akci ze strany školek je velký. Je vidět, že paní učitelky na péči o zuby pamatují a s dětmi to trénují. Protože tuto akci děláme několik let, máme už i dobrou zpětnou vazbu,“ uvedla včera Eva Rohanová. Jak dodala, je to dobrá zkušenost i pro její studentky. „Děvčata dnes v předmětu motivace, který je učím, získají zápočet. V praxi tak vlastně předvedou, co se naučily.“