V současnosti se dokončují úpravy administrativního zázemí v čínském podniku. Postupně se přejde na montáž strojů a technologií, které přijdou přímo z Číny. „Na konci února by mělo být všechno na svých místech a připraveno k provozu,“ řekl manažer společnosti Shanghai Maling Jiří Vančura.

Čínská společnost Shanghai Maling bude do výstavby továrny v Hrobčicích a nákupu technologií investovat nejméně 360 miliónů korun, což představuje největší čínskou investici v Česku. Původně se přitom hovořilo o nákladech ve výši 230 miliónů. „To byly úplně první odhady. Realita je ale naprosto jiná,“ říká Jiří Vančura, zástupce čínské firmy.

V hrobčickém závodě se bude vyrábět originální čínský lančmít, vepřové ve vlastní šťávě a klasická šunka v plechovém obalu. Jedná se o první výrobní základnu firmy mimo Čínu.

V provozu fabriky najde v první fázi práci 60 až 80 lidí. „Později zaměstnáme maximálně 150 pracovníků,“ poznamenal Vančura.

Na českém trhu skončí zhruba 15 až 20 procent produkce, zbytek bude směřovat na trhy v zemích Evropské unie a do Spojených států.

Shanghai Maling patří mezi tradiční čínské potravinářské producenty. V novém závodě bude vlastnit prostřednictvím dceřiné společnosti 60procentní podíl. O zbývající podíly se podělí dvě fyzické osoby.

Příchodu čínské společnosti na sever Čech pomohla naše vládní agentura pro podporu zahraničních investic CzechInvest. Investice dá šanci nezaměstnaným lidem v regionu,“ konstatovala při zahájení stavby v Hrobčicích Marie Tomanová z vládní agentury Czechinvest.