Ne všichni majitelé řidičských průkazů vydaných v období od 1.7. 1964 do 31.12. 1993 si je do konce loňského roku přišli ze zákona vyměnit.
Tyto řidičské průkazy nejsou už od prvního ledna tohoto roku platné. V Teplicích registrují takových lidí přes pět tisíc.
Tito řidiči teď riskují, že v případě, pokud je za volantem přistihnou policisté, zaplatí pokutu.
Motoristé, kteří si totiž vloni nevyměnili svoje řidičské průkazy, i když jim to přikazoval zákon, musejí teď v případě řízení auta počítat s postihem.
Pokud někdo jezdí s neplatným řidičským průkazem, vystavuje se podle slov teplických dopravních policistů riziku kontroly a následné pokuty.
Ta může přímo na místě na silnici dosáhnout až výše dvou tisíc korun.
Pro opozdilce navíc nebude výměna těchto průkazů už zadarmo. Zaplatí padesát korun správní poplatek.
Podle Pavla Válka, vedoucího odboru správních činností teplického magistrátu, je v současné době situace u přepážek v normálu.
Nejde prý o žádný hektický stav. Se zavedením úředních hodin v sobotu, jako to mají například na úřadě v Žatci, se v Teplicích neuvažuje.
Žádný výrazný hon na motoristy s propadlými průkazy ale teplická policie podle našich informací zatím nechystá. Nicméně motoristé nemohou ale čekat ani žádnou benevolenci. Jak upozorňuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka, pokud vyjedete na silnice s neplatným oprávněním, hrozí vám pokuta, protože se dopustíte přestupku.
„Je to totéž, jako by si zapomněl řidičský průkaz doma. Policista při silniční kontrole má poměrně širokou škálu postihů, je to od domluvy, to znamená ústní výtka, až po dva tisíce korun v blokové pokutě a pokud s tím člověk nesouhlasí, tak to jde do správního řízení, kde je pokuta od patnácti set korun až do dvou a půl tisíce, takže dva a půl tisíce korun je maximální teoretická pokuta,“ vypočetl možnosti Hanzelka.