Vedení města se totiž už před lety rozhodlo snížit poplatky, které od vlastníků psů vybírá. Za registraci jednoho psa platili dříve Tepličané až tisíc korun. Pro důchodce a obyvatele rodinných domků byl poplatek nižší - pouze dvě stě korun. Stejná částka ale teď už čtyři kroky platí pro všechny. A vyplatilo se snížit poplatky. Lidé platí více poctivě, než předtím.
„Chtěli jsme evidenci psů zjednodušit a zavést pro všechny stejné poplatky. Podle zákona mohou platit důchodci za zvíře dvě stě korun, a proto jsme stejnou hranici určili i pro ostatní,“ argumentoval teplický starosta Jaroslav Kubera.
„Navíc věříme, že se na nás díky tomu teď obrací i lidé, kteří dosud neměli svého psa vůbec zaregistrovaného,“ doplnil.
V případě, že má někdo doma psa a neplatí za něj, vystavuje se tak možné pokutě. Za porušení vyhlášky.
Uložená pokuta by mohla dosáhnout teoreticky i jednoho milionu korun. Zákon totiž tuto možnost dovoluje. Majitelům neevidovaných psů tak vysoký finanční postih nehrozí. Pokuta se určuje individuálně podle případu. Většinou jde do několika set korun až tisíce.
Kolik zvířat ale lidé vlastní bez přihlášení, si netroufne nikdo odhadnout.
„Myslím si, že je dvě stě korun rozumná částka. Jsou to dneska už například tři krabičky cigaret,“ míní Rudolf Cach z Teplic, který ale psa nechce, protože bydlí v panelovém domě.