Černoch je člověk se stejnými potřebami, tužbami a smyslem pro humor jako já.

K takovému poznání by měli dojít účastníci nevšedního letního příměstského tábora, až si budou s cizozemcem povídat. Vždyť má tábor také název jako hra, kterou děti během jednoho týdne absolvují – „Cesta kolem světa“.

Putování po neznámých zemích

Bude se konat v Ústí nad Labem, a to poprvé. Po vzoru těch loňských, které se uskutečnily pro děti z Prahy a jejího okolí pod názvem „Taklamakan aneb dobrodružná cesta po neznámých zemích“.

Do jeho zahájení je ještě poměrně daleko, ale už se o něm hodně mluví. Mezi dětmi i jejich rodiči. Tábor organizuje ústecká pobočka humanitární organizace ADRA.

„V současnosti je světovým trendem lidi informovat, jak humanitární spolupráce probíhá. A v tomto případě ukázat dětem, jak se žije v jiných koncích světa, že existují i jiné kultury, než je ta naše. Děti by si měly uvědomit, že na zemi existují různé národy různých barev pleti, různých jazyků, různých zvyků a podobně. Všechny tyto národy na zemi jsou zajímavé a rovnocenné,“ vysvětluje Lenka Hlavičková, hlavní vedoucí ústeckého tábora.

V Ústí se očekává velký zájem

Lidé z organizace ADRA předpokládají, že právě v Ústí nad Labem bude o tábor velký zájem.

„Zatím se takové tábory uskutečnily v Praze a ve Zlíně. Domníváme se, že v Ústí bude hodně zájemců. Hrou a postaveným programem je tábor jedinečný. A skupině dětí, které nejedou na klasický tábor, se toho moc ve městě nenabízí,“ říká Lenka Hlavičková.

„Stává se, že i babičky přihlašují svá vnoučata, protože samy pracují. Zaměřujeme se na menší děti od 6 do 12 let, které by se bály jet na tábor,“ dodává hlavní vedoucí.

Příměstský tábor v Ústí nad Labem bude každý den fungovat až do 17 hodin, aby čas vyhovoval zaměstnaným rodičům. Poslední noc, z pátku na sobotu, budou mít děti možnost zůstat na táborák a přespat v místě konání tábora ve spacáku. V sobotu je navíc připraven program pro rodiče s dětmi.

A ono místo konání? Od 12. do 17. července klub při škole Relaks, který se nachází v budově SOŠ, Stará 100, Ústí nad Labem.

Zázemí najdou v klubu Relaks

„Je tu zázemí pro veškeré volnočasové aktivity, výtvarná učebna, hřiště. Škola nepracuje jen jako vzdělávací instituce, ale snaží se pozivitně ovlivňovat společenský život v lokalitě, zapojit do něj nejen středoškoláky, ale i lidi dalších věkových kategorií. Chceme pozvat hosty ze vzdálených zemí, aby se do programu zapojili,“ přibližuje Lenka Hlavičková.

Příměstské tábory pořádá humanitární organizace ADRA v rámci programu rozvojového vzdělávání PRVák. Oč jde?

Cílem programu rozvojového vzdělávání PRVák je informovat děti a mladé lidi v České republice o problematice rozvojových zemí a rozvojové spolupráce. ADRA tento program realizuje od roku 2006 za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR. V roce 2008 převzalo nad programem záštitu Informační centrum OSN v Praze. PRVák se skládá ze tří modulů, které program rozvíjejí v mateřských, základních a středních školách.

Podle věkové kategorie se jednotlivé moduly jmenují Pomáháme si, Kam patřím a středoškoláci mají Potřebujeme jeden druhého. Z modulu pro základní školy se vychází při přípravě příměstských táborů. První ADRA zorganizovala v roce 2007.