Takovou příležitost nabízí park miniatur Kleine Sächsische Schweiz (Malé Saské Švýcarsko) v obci Wehlen.

Na ploše 2500 metrů čtverečních jsou zde z originálního labského pískovce vymodelovány bizarní skalní útvary a romantické údolí řeky Labe.

Miniaturní krajinu doplňují a oživují funkční historické modely lodí na Labi, železnic, poštovní stanice s poštovním dostavníkem a několik z nejkrásnějších výletních míst, hradů, zámků a mnoha dalších pamětihodností.

Na umělém jezírku mohou děti pouštět dálkově řízené modely lodí a na rýžovišti zlata rýžovat zlatá zrnka.

Afrika jako na dlani

Seibnitz v Saském Švýcarsku nabízí pro změnu nejen zábavu, ale i poučení.

Zdejší africký dům se svými národopisnými sbírkami věnuje značnou pozornost historii a současnosti afrického kontinentu. Návštěvníci mají na třech podlažích příležitost blíže poznat africkou kulturu a styl života.

Děti se zde mohou vydovádět na „hřišti civilizací“, které je kolem celého muzea. Zajímavé setkání s minulostí také zprostředkuje malým i velkým zvědavcům seibnitzký Pravěký park.

Milovníci historie tu objeví sochy pralidí, pravěkých savců a mořských živočichů.

V Sebnitz je toho na koukání poměrně hodně, milovníky železničních modelů jistě nadchne Muzeum železničních modelů firmy Tillig, kde najdou modely moderních vlaků i miniatury mašinek z dob, kdy vlaky jezdily pouze na páru.

Procházka v parku Waldhusche

Naučný lesní park Waldhusche má hned čtyři naučné stezky, díky nimž se při procházce mezi pařezy a kameny dozvíte, jak vlastně les vznikl a vyvíjel se, jak jej lidé v oblasti Saského Švýcarska začali ve středověku využívat a proč začali budovat lesní obory a po staletí les utvářeli.

V koutku s pohyblivými kládami si po všech získaných informacích můžete otestovat také svoji rovnováhu a celá rodina se jistě výborně pobaví, když se kolektivně zkusíte vymotat ze zdejšího přírodního bludiště. (jm, luv)