Není to žádné tajemství. Pigmentové skvrny na kůži má stále ještě mnoho lidí tendenci podceňovat. Pak najednou může být pozdě.

Rakovina kůže je jedním z nejzhoubnějších typů rakoviny. Přitom jedině včasné odhalení maligního melanomu může vést k úspěšné léčbě.

Proč je rakovina kůže tak nebezpečná?

Neexistuje úspěšná léčba rakoviny kůže v pokročilém stádiu, upozorňuje na význam preventivních vyšetření primářka kožního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Olga Filipovská.

Nebezpečí zhoubného melanomu spočívá v tom, že metastáze mohou zasáhnout i od samotného místa výskytu vzdálené lidské orgány. „Pacient je doživotně sledován v takzvané melanomové komisi. Riziko metastáze existuje i po deseti patnácti letech,“ uvádí primářka Olga Filipovská.

Evropský den melanomu také v ústecké nemocnici

Krajská zdravotní, a. s. se zúčastní 10. ročníku Evropského dne melanomu v České republice i na kožním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Evropský den melanomu upozorňuje veřejnost na rizika kožních nádorů a v rámci pořádaných akcí umožňuje bezplatné vyšetření pigmentových znamének na vybraných pracovištích po celé republice.

Lékaři zvou všechny zájemce, kteří pochopili důležitost a účinnost správné prevence, jíž je právě vyšetření mateřských znamének. „Objednání a doporučení od praktického lékaře není nutné,“ doplnila primářka ústeckého kožního oddělení.

Zájem o vyšetření bývá každým rokem větší

Počet maligních melanomů, které lékaři na ústeckém pracovišti odhalí, je přímo úměrný počtu vyšetřených lidí. Primářka Olga Filipovská to podporuje konkrétním číslem: „Trend odhalených kožních nádorů je rostoucí. Loni jsme při vyšetřeních identifikovali 85 nových melanomů.“

Kromě zvyšujícího se počtu běžných vyšetření je znát zájem i při akci Evropský den melanomu. Loni se během něj nechalo vyšetřit 120 zájemců.

Co je vlastně maligní melanom?

Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk, lze se dočíst například na internetových stránkách melanomy.cz.

Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda budeme mít větší „šanci“ nádor dostat, nebo ne.

Je to dáno nejen genetickou výbavou, ale rovněž naším pobytem na sluníčku v útlém dětství.

V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší kůži přímo úměrně souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou jsme dostali v prvních letech života.

Riziko zvyšuje i chování na slunci v dospělosti

I když maligní melanom vzniká z mateřských znamének jen někdy, vzrůstá při jejich vyšším počtu úměrně i riziko vzniku tohoto nádoru, upozorňují odborníci na webu melanomy.cz.

Také naše chování na slunci v dospělém věku zvyšuje riziko vytvoření maligního nádoru.
Stejný trend, který pozorovali dermatovenerologové v západní Evropě v 60. letech, sledujeme v 90. letech 20. století i u nás. S rozvojem cestování k jižním mořím při vylepšené ekonomické situaci souvisí i zvýšená expozice UV záření obyvatel severní a střední Evropy a tím i zvýšení počtu nových případů melanomu.

Kdo především by měl Evropský den melanomu využít?

Do ordinací se při Evropském dnu melanomu může dostavit samozřejmě kdokoliv.

Mezi osoby, které by tuto možnost určitě neměly podceňovat, patří jedinci s velkým počtem pigmentových znamének (více než 50), s fototypem I-II, s výskytem melanomu u pokrevních příbuzných, se sníženou obranyschopností a ti, kteří se v dětství na sluníčku opakovaně spálili.

Co příchozího v ordinaci čeká?

Po krátkém odebrání anamnézy dermatolog vyšetří celý povrch kůže. Podle potřeby doplní vyšetření použitím ručního, eventuálně digitálního dermatoskopu.

Druhý z jmenovaných umožní zvětšení projevu čtyřicetkrát, vyhodnotí snímky pomocí expertního systému a umožní archivaci snímku včetně jeho porovnání v čase.

Kdy a kam v pondělí v Ústí nad Labem přijít?

Evropský den melanomu proběhne v pondělí 10. května 2010 od 8.00 do 14.00 hodin na kožním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, v budově I, na ambulanci ve 2. patře, Sociální péče 3316/12A.