Na mosteckém aerodromu nabízejí možnost prohlédnout si město a jeho okolí z ptačí perspektivy. „Budete příjemně překvapeni pohledem z výšky na turistické atrakce regionu, České středohoří, Krušné hory, obce a města regionu nebo vlastní chaloupku! Trasu letu a jeho délku si určíte sami,“ láká zájemce Aeroklub Most.

Ke komerčním letům v Mostu vydají i dárkový poukaz. Let je tak možné věnovat například k narozeninám či k Ježíšku.

Do vzduchu

Předseda Aeroklubu Most Josef Mráček říká, že zájem je o fotolety, dokumentaci a kontrolu pozemků i vyhlídkové lety. „Chodí k nám lidé, kteří nikdy neletěli, i profesionálové,,“ řekl Josef Mráček.

O víkendech a svátcích jsou v Mostu schopni vyhovět zákazníkům na počkání, ve všední dny po telefonické dohodě alespoň jeden až dva dny předem.

V Mostu je také možné získat průkaz pilota kluzáků. Výcvik se provádí na osvědčených kluzácích L-13 Blaník podle univerzální výcvikové osnovy, která žákům předepisuje asi 120 vzletů pomocí navijáku a přibližně 20 vzletů ve vleku za motorovým letounem.

Předpokladem pro zahájení praktického výcviku je minimální věk 15 let, dobrý zdravotní stav a úspěšné zvládnutí výuky teoretických předmětů v rozsahu asi čtyřiceti učebních hodin.

Kluzák za 12 tisíc

Výcvik v bezmotorovém kluzáku stojí 12 500 korun. „Kryje to základní výdaje, nesnažíme se na tom vydělat. Nabízíme na letišti i možnost si přivydělat, takže dětem nemusí vše platit rodiče,“ vysvětlil Mráček.

Výhodou je možnost si kluzák nejprve vyzkoušet. „Kdo si za to jednou sedne, nechce ten knipl už pustit,“ smál se předseda aeroklubu.

Na mosteckém aerodromu nabízejí zájemcům možnost výcviku také na ultralehkých letadlech. Ten čítá 40 letových hodin. Během léta se to prý dá stihnout. Finančně vyjde na 45 tisíc korun.

Skok ze 4000

Další specialitou Aerodromu Most je firma Skywalkers nabízející například tandemové seskoky. Seskok ze 4200 metrů je tam možné pořídit za necelé tři tisíce korun. Společnost ale nabízí i výcvik k získání průkazu parašutisty. Za ten zákazník zaplatí 37 900 korun.

„Při dnešním seskoku padákem není důvod k obavám. Moderní vybavení a přístroje zaručují bezpečný seskok a co je pro mnohé nejdůležitější – také bezpečný dopad,“ ujišťují instruktoři.

Láká i vrtulník

Výcvikem k získání pilotního průkazu je možné projít i v Roudnici nad Labem. Tam je možné absolvovat také výcvik na vrtulníku.

Obojí navíc mohou zájemci vyzkoušet i při vyhlídkových letech. Třicet minut na motorovém kluzáku stojí 1200 korun, ve vrtulníku pro pilota + jednoho cestujícího stojí půlhodina 3960 Kč.

V Roudnici působící společnost LPS, letecké práce a služby, s.r.o. se kromě výcviku specializuje na vykonávání leteckých prací jako letecké fotografování, filmování, lety pro letecký geofyzikální průzkum, magnetická a radiometrická měření a letecké kontroly podzemních vedení.

Létat je ale možné i v Ústí. Ceny za výcvik jsou individuální.

„Záleží na typu letadla i zkušenostech pilotního žáka. Jsou letadla, na kterých stojí hodina 1300 Kč, jsou letadla, na kterých jsou to dva tisíce,“ vysvětlil instruktor pilotní školy Easy fly František Bárta.

Na zákazníkovi záleží, jestli výcvik zvládne za 25 nebo 40 hodin. „Pětadvacet je zákonem stanovené minimum, 40 hodin je rozumný základ,“ dodal instruktor.