Prestižní novinářskou cenu „Zlatna penkala – Golden pen“ (Zlaté pero) si z chorvatské metropole Záhřeb přivezla uplynulý víkend redaktorka Deníku, autorka cestopisných reportáží ze Saska, které pravidelně nacházíte na této stránce, Ludmila Veselá.

Cenu každoročně navrhuje Chorvatské turistické sdružení novinářům z celého světa za mimořádné novinářské uchopení zajímavostí Chorvatska. Cena se uděluje v kategoriích psaný text, televizní a rozhlasové reportáže a speciálním oceněním je Grand prix. Veselou nominovala pražská pobočka Chorvatského turistického sdružení za zvláštní vydání Koktejlu Speciál, věnovanému Chorvatsku. Cenu si Ludmila odnesla za texty i fotografie, které v loňském roce jako šéfredaktorka časopisů Koktejl Speciál a Everest vytvořila.

Cena jen pro tři desítky novinářů

„Každý rok vybíráme vždy jednoho novináře z jedné země, celkem se letošního ročníku soutěže zúčastnilo téměř třicet novinářů z celé Evropy a dalších zemí, jako například z Japonska. Z České republiky byla za tvorbu roku 2009 nominována pouze jediná novinářka, a to právě Ludmila. Je naprosto jedinečná ve sběru materiálu, komunikaci se všemi partnery a i ve zpracování reportáží. Za její práci a profesionalitu jí patří velká gratulace,“ řekla Deníku Karin Golubić z pražské pobočky turistického sdružení Chorvatska.

„O nominaci vím od března, ale dost dobře jsem si neuměla představit samotný průběh ceremoniálu. Teprve o víkendu mi došlo, ve společnosti kolegů z mnoha více či méně exotických zemí, jak výrazné to ocenění je,“ podělila se o své prvotní dojmy Lída. „Musím se přiznat, že atmosféra Zrinského zámku u chorvatského Varaždina a skvěle připravený program mě dostaly. Byla to prostě bomba. Stejně jako setkání s kolegy především ze Španělska, Japonska, Belgie a samozřejmě Slovenska,“ líčí Lída. „Trochu mi zkomplikoval život certifikát k ceně, který je těžký a rozměrný a měla jsem s jeho manipulací na letišti a v letadle značné problémy. Ale chorvatští celníci a stevardi Českých aerolinií byli úžasní, a tak se mi ho neporušený podařilo dopravit do Čech. Každopádně mám z ceny velkou radost. Takových ocenění není v životě mnoho,“ dodává.

Redakce úspěšné autorce gratuluje