VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Funebrák mrtvé na přání často i češe a holí

Teplice /REPORTÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI/ - Fotoreportér Deníku s mrazením v zádech vstoupil do márnice s nebožtíky. Jako zřízenec pohřebního ústavu připravoval tělo k obřadu.

2.7.2010
SDÍLEJ:

Chlad v márnici plné nebožtíků i samotné setkání se smrtí se vryje hluboko do mysli každého člověka. Pro funebráky jde o rutinu a nezáviděníhodnou práci, kdy nebožtíky často před obřadem připravují k důstojnému rozloučení s pozůstalými.Foto: pro Deník: Jaromír Špitálník a Marie Vrculová

Se zatajeným dechem procházím setmělou chodbou areálu teplického pohřebního ústavu. Vstupuji do lednice, kde právě odpočívá osm nebožtíků.

Na jeden den jsem se stal funebrákem, tedy zřízencem pohřebního ústavu Marie v Teplicích. Spolu s Jaromírem Špitálníkem se krátce po sedmé ráno převlékám z civilu do erárního černého oblečení.

To nám vydává Jaroslava Kolaříková, která zřízencům černé šaty pravidelně také pere.

Nepříjemný pocit v lednici s nebožtíky

Venku začíná být úmorné vedro. V spletité síti chodeb ústavu je ale příjemný chládek. „A co potom v márnici, která má standardní teplotu dva stupně Celsia. To si teprve užiješ chládku. Jen pozor, abys z toho věčného přecházení z tepla do zimy neonemocněl,“ říká kolega Jára.

V lednici mají zřízenci k dispozici také mrazící box pro dvě těla, tam je teplota minus 15 stupňů Celsia. „Ten je určený hlavně pro nebožtíky, které svážíme z terénu a jsou například ve značném stádiu rozkladu nebo pro těla, která budou převezena ke kremaci za více než pět dnů,“ vysvětlil Jaromír Špitálník.

Podle majitelky pohřebního ústavu Marie Vrculové jde o největší velkokapacitní lednici až pro dvacet nebožtíků v kraji.

Jdeme do lednice pro starého muže. „Má pohřeb v deset hodin. Do té doby musí být k poslednímu rozloučení perfektně připraven. Znamená to tělo zkontrolovat a upravit tak, aby se s ním rodina mohla důstojně rozloučit,“ říká Jára.

Předpisy na hygienu jsou striktní

Rakev stojí úplně vzadu. Musím projít kolem dalších nebožtíků. Mám nepříjemné až hororové mrazení v zádech. Některé rakve jsou zavřené víkem, jiná těla jsou uložena jen v černých igelitových vacích.

„Z hygienických důvodů musejí být všechna těla svezená například z bytů nebo z terénu uzavřena právě v tomto obalu. Na to je přísný předpis,“ vysvětluje šéfka pohřebního ústavu Marie Vrculová.

Nasazuji si gumové rukavice a z chladné místnosti odvážím rakev na vozíku. Manipulace není snadná. Mám obrovský strach, abych rakev nepřevrhl. Na to, že jsem uprostřed lednice plné mrtvých těl, je všude čisto a kupodivu necítím ani žádný mrtvolný zápach. Toho jsem se obával nejvíce.

Mrtvého musíme učesat i oholit

Na hygienu dbáme v první řadě. Všude kolem je čisto, že by se tu dalo téměř jíst z podlahy. To ostatně konstatovala i nedávná kontrola z hygienické stanice,“ uvedl kolega funebrák.

Reagoval tak na nedávné mediální ataky konkurence z jedné z okolních pohřebních služeb. „Všichni jsme z toho byli špatní, když nás konkurence nařkla, že tu snad s nebožtíky zacházíme nějak špatně. Všechny nás to zasáhlo a jsme rádi, že kontrola dopadla v pořádku,“ říká Jaromír.

Do ruky si bere hřeben a starému muži naposledy češe jeho šedivé vlasy. „Zkontroluj, prosím, jestli má zapnuté knoflíky u rukávu,“ žádá mě Jaromír. Opatrně beru nebožtíka za ruce a kontroluji manžetové knoflíky. Ruce opět dávám na na hruď. Zvláštní pocit. Poprvé jsem si sáhnul na mrtvolu.

„Pokud si rodina přeje, musíme často nebožtíky oholit, v případě žen dokonce i nalíčit a učesat. Ne vždy jde o příjemnou záležitost. Podobné úkony se ale mohou dělat jen v případě, že tělo je v takovém stavu, aby se mohlo vystavovat,“ zdůraznil Jarda.

V obřadní síni je klimatizace

Tělo muže je konečně v perfektním stavu. Přiklápím těžké víko rakve a než bude tělo převezeno ke smutečnímu obřadu na hřbitov, odvážím rakev zpět do lednice. Odkládám použité gumové rukavice. Jdeme se umýt a vydezinfikovat.

Zřízenci připravují další rakev k obřadu. Jde o ženu středních let. Její tělo kolega odváží k výtahu. Ten ze suterénu vede ke katafalku v obřadní síni. V ní je výkonná klimatizace a v letních měsících je to doslova oáza osvěžení. I tam musí být vše pečlivě připraveno.

Do obřadu zbývá třicet minut. Jaromír přináší další květiny. Ještě zkontrolovat správné jméno a připravit skladby, které si rodina objednala. Kolegové zapínají výtah.

Přicházejí první smuteční hosté. Smutná atmosféra by se dala krájet, napětí je cítit všude kolem nás. Pláč a vzlyky, to je každodenní kulisa smutečního obřadu.

Další lednice jen pro květiny a věnce

Mezitím zaměstnanec PÚ, Vladimír Pleva, vstupuje do druhé lednice. „Ta je určena pro uskladnění živých květin a věnců. Tady je teplota plus deset stupňů,“ říká Vláďa. Na dvoře ústavu se připravuje pohřební vůz. Začínáme jeho mytím. Dostávám do ruky smetáček a jdu vysmejčit úložný prostor od chvojí z věnců a květin.

Blíží se půl desátá a přípravy na pohřeb vrcholí. Je čas naložit rakev, věnce a květiny. S vozíkem zajíždím k černé pohřební dodávce.

Nadzvedávám rakev a ukládám ji do dodávky. Zatímco s pomocí Vladimíra se mi nakonec podařilo přece jen rakev do pohřebního automobilu dostat, Jaromír přináší květiny, věnce a další výzdobu, kterou si rodina mrtvého objednala.

Ze smutečního scénáře lze vyčíst mimo jiné i to, že při obřadu bude hrát píseň Petra Spáleného „Až mě andělé zavolají k sobě“.., že si rodina přála řečníka a jaká výzdoba má být u rakve.

„Vše musí být perfektně připravené. I takové maličkosti jako bezchybně vypravený pohřeb mohou zmírnit už tak obrovskou bolest a žal v srdci pozůstalých,“ vysvětluje Marie Vrculová.

Po pohřbu končí tělo v kremaci

Během pětadvaceti minut je po obřadu. Pozůstalí odcházejí, zatímco zřízenci nakládají rakev do dodávky. „Krematorium bere nebožtíky jen do poledne. Těla odvážíme do Hrušovan.

Pokud převoz do krematoria nestíháme, vrací se rakev s nebožtíkem zpět do lednice a převezeno ke kremaci je následující den,“ vysvětluje Marie. Zatímco se jedna dvoučlenná osádka zřízenců věnuje pohřbům a přípravám těla, druhá má službu na telefonu. Jezdí pro nebožtíky, kteří například zemřeli doma nebo na ulici.

Má pracovní doba končí, odevzdávám erární oděv s pocitem zvládnutí psychicky a především fyzicky náročné a nevšední práce.

Autor: Jan Vraný

2.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, Oprava a údržba osobních vozidel a dodávek., Hlásit se telefonicky na č. 778 034 858 PO - PÁ 12 - 16 hodin. Pracoviště: Líbal trade s.r.o. 001, Pražská, č.p. 3259, 415 01 Teplice 1. Informace: Luděk Němeček, +420 778 034 858.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Skladník / Expedient. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Smlouva na dobu určitou s prodloužením na rok a následně doba neurčitá, , Skladník/Expedient, Pracovní náplň je tvořena dvěma pracovními pozicemi:, , Skladník, - Příjem výrobků na sklad, - Kontrola přijatého zboží /správný počet, kvalita/, - Naskladnění výrobků, - Kompletace výrobků pro výrobní pracovníky, - Řešení oprav, reklamací, - Vedení skladové evidence, - Zodpovědnost za inventuru skladu, - Komunikace s oddělením péče o zákazníka, - Dohledávání zásilek v systému, , Expedient, - Expedice hotových výrobků, - Tisk adresných štítků, - Lepení na balíky, - Třídění dle přepravců, - Předání balíků přepravci, - Správa přepravních dokumentů, , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít, - Počítačové znalosti-stupeň pokročilý, - Zkušenosti s prací v podnikových systémech, - Anglický jazyk (základní znalost), německý jazyk (základní znalost je výhodou) , - Všímavost k detailům, zodpovědnost, komunikace, vstřícnost, , Výhodou bude, pokud budete mít, - oprávnění na použití VZV, , Zaměstnanecké výhody, - Stravenky ve výši 105,-Kč, - Týden dovolené navíc , - Kurzy anglického jazyka, - Firemní benefit (potisk výrobků), - Příjemné pracovní prostředí. Pracoviště: Spreadshirt manufacturing česká, s.r.o. 002, Pod Dolní drahou, č.p. 107, 417 42 Krupka 1. Informace: Monika Trešlová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 26 020 Kč

Řídící pracovníci na základních školách Zástupce ředitelky školy pro druhý stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned, nebo dle dohody., PP na dobu určitou - jeden rok od data nástupu., Nástupní plat je základní, odvíjí se dle prokázané praxe a zkušeností + příplatky za vedení., Požadujeme plnou kvalifikaci dle zákona o pedag. pracovnících č. 563/2004 Sb. v platném znění, znalost NJ podmínkou, upřednostníme zkušenost na této pracovní pozici., Zaměstnanecké výhody - Čerpání FKSP, dotované obědy, služební notebook, příplatky za vedení., V případě zájmu zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola teplice, koperníkova 2592, Koperníkova, č.p. 2592, 415 01 Teplice 1. Informace: Milena Havlová, +420 417 553 040.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 70. Poznámka: Základní mzda 13 400 - 20 000 Kč, plné diety + odměny, pravidelná mzda, , Tandemové soupravy Mercedes, max. 5 let staré., Požadujeme: , řidičský průkaz skup. C, E, profesní průkaz, kartu řidiče, dodržování nařízení č. 561,, Hlásit se telefonicky na č. 725 699 397 p. Migl. Pracoviště: Stebal spedition, s.r.o. 001, Horská, č.p. 302, 417 02 Dubí. Informace: Jan Migl, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda tří aut v Duchcově.
3

Řidiče museli hasiči vystříhat, škoda na autech je 200 tisíc

Ilustrační foto.
7

Místo dieselů elektrika. Na některé tratě v kraji vyrazí nové soupravy

OBRAZEM: Stovky pirátů se vrhly do boje. Lodě vypluly na jezero v Úštěku

Úštěk - Lidé sledovali tradiční bitvu na úštěckém jezeru Chmelař. Letos nabídla navíc jednu speciální bárku.

MHD v Teplicích zůstane Arrivě, má novou smlouvu do roku 2023

Teplice - Městskou hromadnou dopravu v Teplicích bude dalších pět a půl roku zajišťovat stávající společnost Arriva City. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediná. Smlouva začala platit na začátku července.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Máslo za 50, benzín za 33 korun. Růst cen zrychluje

Severní Čechy - V červnu museli Češi při nákupech sáhnout hlouběji do kapsy. Víc platili za benzín, máslo, vajíčka i brambory. Oproti stejnému měsíci loňského roku podle statistiků vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 procenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT