„Vůbec nevím, co budu dělat. Do práce kvůli financím musím, ale tolik, abych měla na soukromou školku, nevydělám,“ je bezradná žena.

Tvrdí, že určená kritéria jako trvalé bydliště v místě a zaměstnání splnila, přesto s přihláškou neuspěla. Nepřijetí dítěte bere jako křivdu.
Ředitelka chabařovické mateřské školy Alena Vaněčková uvedla, že v zařízení s kapacitou 75 míst se jich letos odchodem budoucích školáků uvolnilo 19 a právě tolik nových dětí přijmou. „Zájemců bylo víc, zhruba 10 jsme jich museli odmítnout,“ řekla.

Výběr proto podle ní musel být hodně přísný. Ze zákona dostali přednost nejstarší předškoláci. A pak děti rodičů, kteří už zaměstnáni jsou. „Paní Paulová přinesla jakýsi papír, že by měla pracovat v nějaké herně, ale telefonicky jsem si ověřila, že vůbec není jisté, že tam nastoupí,“ vysvětlila zamítavé rozhodnutí pro Lucii Paulovou ředitelka.

Žena připustila, že s prací to má trochu složitější. „Můj zaměstnavatel se rozhodl, že mě zpátky nechce, tak mi dělal problémy. Pomohlo mi, až když jsem šla na pracovní úřad a poprosila je o zavolaní mému šefovi. Nakonec mi potvrzení o zaměstnání napsal,“ vylíčila žena s tím, že do práce se vrátit potřebuje.

Obvinila vedení školky, že na všechny tak přísní nejsou. Že tam chodí i děti odjinud. „Já ale holt nemám správné známé, ani nemůžu poskytnout sponzorský dar. Jako sociálně slabší nemám šanci,“ myslí si žena.

Ředitelka to odmítla s tím, že stejná kritéria platí pro všechny a nic jiného nerozhoduje. „Děti odjinud určitě nemáme. Akorát jedna rodina se odstěhovala do Telnice, ale to bylo až v průběhu roku a chlapeček tady jen dochodil ročník, což bylo něco jiného,“ argumentovala s tím, že všichni nepřijatí to mohou brát jako nefér, ale školka převahu poptávky nad nabídkou těžko vyřeší ke spokojenosti všech.

Perou se s tím i jinde, například v nedaleké chlumecké Pohádce. „Museli jsme odmítnout asi 6 dětí,“ potvrdila zástupkyně ředitelky Alena Miltnerová. Jak tady, tak i v Chabařovicích ale říkají, že je možnost, že se nějaká volná místa objeví ještě později.

Město Ústí dosud nemá výsledky zápisů ve svých 30 mateřských školách zcela vyhodnoceny. Předpokládá ale, že počet nepřijatých dětí se bude pohybovat kolem 180 až 200. Tedy přibližně tolik jako i v minulých letech.

„Jsou školky, kde byly přijaty všechny děti a ještě zbyla volná místa, jsou ale i takové, kde se převis poptávky pohyboval kolem 80 přihlášek. Bohužel rodiče málokdy mají zájem umístit dítě do jiné školky, která je bydlišti více vzdálená,“ uvedla Ivana Solničková z ústeckého magistrátu.

Celkem podle ní ústecké městské školky přijaly letos 1 482 přihlášek.

„Skutečný stav a potřeba se ale projeví až po prázdninách, kdy děti do nich nastoupí. Nezřídka se totiž stává, že rodič přehlásí dítě z jednoho do druhého zařízení a v tom původním to neoznámí,“ vysvětlila Solničková s tím, že každoročně se v září ještě několik volných míst objevuje a bývají nabídnuta těm, kteří v první fázi zápisu neuspěli.

Ústecké městské školky disponují kapacitou 2 520 míst. Téměř všechny požádaly o výjimku z maximálního počtu dětí ve třídě a radní jim ji letos v dubnu schválili. Jinak by neumístěných předškoláků zůstalo ještě víc.