Den pomalu začíná, je krátce před šestou ranní, a na tržnici za obchodním domem Labe v Ústí nad Labem si prodejci připravují své stánky.

S trhovkyní Patricií Bezděkovou jsem se na jeden den postavil za prodejní pultík a zákazníkům nabízel třešně, kapustu, zelí, brambory, mrkev, ale i květiny nebo substráty a přípravky na škůdce.

Sprint s přepravkami

„Přivez pět beden a rozděl je pod pultem. Mrkev naskládej na sebe a vedle ní polož kapustu,“ říká Patrika.

Obchodníci mohou ke stánkům zajíždět jen do osmé hodiny ranní. Pokud dopravce přijede později, mají trhovci smůlu a přepravky musejí na rudlíku vozit několik desítek metrů ke svému stánku.

Zákaznický ruch začíná přibližně po osmé hodině ranní. „Dala bych si tak půl kila třešní. Vypadají moc krásně. Ještě aby byly také tak dobré,“ říká žena středních let. „To víte, že jsou sladké. Ochutnejte. Ještě před hodinou byly na stromě. Jsou čerstvé, dovezené z Litoměřicka,“ říká Patrika.

Zákaznice si do igelitového pytlíku nabrala nakonec sama třešně. Pytlík pokládám na váhu. Kupecké počty. Kilo třešní máme za 48 korun, na ručičkovém ceníku váhy tak odpočítáváme číslici 24. Tohle než si zapamatuji!

„Jde jen o zvyk. Nic složitého. Při větších počtech si také raději vypomáhám kalkulačkou, pro jistotu,“ směje se trhovkyně Patrika.

Odštípávám nať jak o závod

„Tu nať z mrkve bych prosila odstranit,“ žádá mě další zákaznice. Podává mi svazek mrkve. Kupodivu odštípávání natě mi jde celkem rychle. Musí. Už se začíná tvořit fronta. Lidé se přehrabují v přepravkách se zeleninou. „Máte ještě kopr?“ ptá se senior.

„Jestli existuje zelenina, kterou přímo nesnáším a nejím, tak je to právě kopr. A to díky učitelce ve školce. Když jsem byla malá, tak mě tehdy učitelka donutila sníst koprovku. Já se zákonitě tehdy pozvracela a od té doby nenávidím koprovou omáčku i tu učitelku,“ zavzpomínala kolegyně prodavačka.

Úderem jedenácté hodiny se stánek zaplňuje stále více zákazníky. Není snad ani minuta, aby se u nás někdo nezastavil. „Dostala jsem chuť na lusky, a když je tady vidím, neodolala jsem. Dám si tak pětadvacet deka,“ říká zákaznice.

Zásoby třešní docházejí

Ve frontě poznávám kolegu, novináře z ČTK, Víta Lukáše. Poznal mě a ví, že nejsem obchodník, ale zrovna připravuji další z reportáží Na vlastní kůži. „Jen mu naložte hodně práce, aby věděl, co to obnáší,“ směje se kolega.

Mezitím docházejí zásoby třešní v přepravce. „Prosím, vezmi plnou přepravku a vysyp ji do té venku. A když tam budeš, tak rovnou doplň i afrikány a voskovky. Těch tam už začíná být také málo,“ říká Patricie. Neodolávám a i já ochutnávám třešně. Jsou lahodné.

Zatímco vážení zboží mi už začíná pomalu jít, kupecké počty ne a ne vypilovat. Naštěstí mají se mnou zákazníci svatou trpělivost. Na jejich tvářích ale nepřehlédnu pobavený úsměv.

Nepoctivá žena by se ráda hádala

Mezi zákazníky se najdou i nepoctivci. „A často jde o lidi, do kterých bys to snad ani neřekl. Byla tu například nóbl žena, slušně oblečená panička. Koupila si u mě muškáty. Zaplatila a poodešla. Najednou se vrátila, sebrala ještě jednu květinu z přepravky a odcházela. Když jsem na ni křikla, proč mi tu krade květiny, ještě se na mě obořila, proč prý jí dělám mezi lidmi ostudu. Tak jsem jí jen odpověděla, že ostudu si dělá sama a že nemá zapotřebí krást“.

Lidé se u stánků střídají, tržnicí procházejí sem a tam. „Většinou jde o stejné tváře. Mám pamatováka na lidi asi stejného, jako má každý prodejce. Tuhle práci totiž nemůže dělat každý. Někdo má vlohy na to, jiný zase na ono. Trhovci ale musejí být stále na pozoru. Tu projde mladík a odcizí jablko, broskev, rajské jablko. Nejsme nelidé. Kdyby někdo přišel a poprosil, ochutnat mu dám. Nemusí přece krást ovoce za dvě tři kačky,“ říká Patrika.

S pokladnou zloděj nakonec neutekl

Pamatuje i na případ, kdy se zloděj pokusil odcizit trezor, který slouží jako pokladna. „Normálně se postavil na přepravky, nahnul se do stánku a sápal se na peníze. Měl smůlu. Člověk tu za den vidí ledacos. Podívej například tamhle na toho mladíka na tom kole. To je cizinec – tipař. Je to klasický zlodějíček a je v kontaktu s podsvětím. Je to známá figurka. Setkáváme se tu běžně se zloději, kapsáři a narkomany,“ povzdechla si prodavačka.

Volá vedoucí, že přiváží další zeleninu. Nelze uzavřít stánek. Vypomůže proto kolegyně od vedlejšího krámku. S Patrikou jdu k autu pro další přepravky a kbelíček s krásně voňavým čerstvým koprem.

Hodiny na nohou

Začínám být unavený. Mám za sebou už několik hodin a pořád na nohou. Bez přestávky, bez jídla, bez WC.

„Nemáme tu elektřinu, na kávu chodíme do automatu na vrátnici obchodního domu, tam i na toaletu. Často se nezastavím za celý den ani na okamžik,“ vysvětluje Patrika.

Blíží se půl pátá. Je čas na zalévání květin. Ještě půl hodiny a balíme. Trhovce čeká další den stejná rutina.