VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrubý Rohozec: krásný zámek v Českém ráji

Severní Čechy – Státní zámek Hrubý Rohozec je dobře přístupný jak autem či na kole, tak i vlakem. Když pojedete vlakem ze Železného Brodu na Turnov nebo opačně, musíte vystoupit v Dolánkách.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Zámek Hrubý RohozecFoto: Czechtourism.cz

Potom se po nově upraveném chodníku a staré silnici na Turnov dostanete až k zámku. Mírnou pěší chůzi je to asi 15 minut.

Než se dostanete k budově zámku, vstoupíte do zámeckých zahrad. Zámek je obklopen menším přírodně-krajinářským parkem s drobnými kamenickými prvky z období romantismu.

Je to nádherně upravený park s jezírkem, ve kterém si můžete kromě několika vzácných stromů (například platan javorolistý) prohlédnout také sochy světců pocházející z 18. a 19. století a romantickou umělou jeskyni nad skalním srázem.

Je zde plno laviček, kde je možné si odpočinout a načerpat nové síly třeba na prohlídku zámku.

Zámek pak nabízí v současné době dva okruhy - první vás zavede do historické části a druhý spíše do sklepení, orientu a vrchnostenských kanceláří.

Pohodlná renesance

Zámek Hrubý Rohozec má ve svých zdech zaznamenán čas více než sedmi staletí. Původně stával na místě dnešního zámku středověký hrad, založený někdy kolem roku 1300 Havlem z rodu Markvarticů. Mezi další majitele tohoto hradu patřili páni z Michalovic. Konrád Krajíř z Krajku se svou sestrou Johankou zde udělali rozsáhlé stavební úpravy, které daly zdejšímu hradu charakter pozdně gotického sídla.

Z východní strany byl chráněn strmým srázem a na ostatních stranách měl hluboké příkopy, které dodnes na několika místech naznačuje terén zámeckého parku zejména na jihozápadní straně. Z původního hradu se dochovala do skály tesaná sklepení s gotickým ukončením portálů a okének pod dnešním zámkem.

Další velkou renesanční přestavbu uskutečnil Karel z Vartenberka, který tu panoval v letech 1585 - 1612. Nechal výškově sjednotit celou stavbu, severní věž byla snížena o dvě patra a přistavena k ní dvě obytná křídla, padací most se změnil na kamenný a na nádvoří byly postaveny sloupy a třípodlažní arkády. Tyto úpravy změnily původní hrad na pohodlný renesanční zámek.

Pohnuté osudy zdejších majitelů

Jednotlivá historická období zámek stavebně ovlivnila, a to goticky, renesančně, barokně a také empírově, což je sloh na budově zámku nyní nejvíce patrný. Hrubý Rohozec má bohaté interiéry, do současnosti se dochovaly dvě knihovny, jídelna a zelený salon, které jsou s původním dobovým vybavením.

V roce 1623 byl zámek prodán Albrechtovi z Valdštejna a v roce 1628 získal zámek Hrubý Rohozec vojevůdce Mikuláš Des Fours. Rod Des Fours vlastnil zámek až do roku 1945, kdy byl na základě tzv. Benešovských dekretů zkonfiskován.

Poslední majitel byl Karel Bedřich Des Fours Walderode (1904 – 2000). V dětství byl velmi neduživý, hubený a často nemocný. Při studiích na právech na Karlově univerzitě v Praze vedl velmi rozmařilý a zahálčivý život. Na Hrubém Rohozci se zdržoval málo a potom odešel do Rakouska.

Roku 1947 se přestěhoval na Hrubý Rohozec a přijal československé občanství. A proto do dnešní doby nejsou vyřešeny majetkové poměry mezi rodem Des Fours a státem.

ZAJÍMAVOSTI

Když přijdete na zámek, určitě vás zaujme již u vstupní brány na vás shlížející Johanka z Krajku, podporovatelka a ochránkyně Jednoty bratrské.

Na nádvoří je do zdi vsazená náhrobní deska Albrechta Maxmiliána Des Fours, který byl ověnčen mnoha tituly. Svou vojenskou kariéru zakončil v hodnosti generálmajor. V zámecké obrazové galerii se setkáme s Ludvíkem Des Fours, lotrinským vyslancem u dvora císaře Rudolfa II. a také s Marií Adélou Des Fours, dlouholetou přítelkyní Jana Evangelisty Purkyně.

V jídelně vás bude sledovat pronikavý pohled válečníka z Valdštejnovy armády, Mikuláše Des Fours. S obdivem se zahledíte v Loveckém saloně na všechny čtyři poslední majitele tohoto zámku – Františka Vincence, Theodora Gabriela, Mikuláše Vladimíra a konečně i Karla Bedřicha.

Pokud budete chtít vědět více informací o zdejším zámku a o rodu Des Fours, který na zámku žil více než 300 let, navštivte jej a určitě budete spokojeni.

ZPRACOVALA Lenka Košková

NAPIŠTE NÁM!
Severní Čechy poskytují spoustu možností na krátké výlety a každý z vás má určitě oblíbené místo, které navštívil a kam se rád vrací.

Nyní máte možnost se o své zážitky podělit a získat za to navíc celou řadu hodnotných cen.

Napište nám: kam se vydat
- čím je toto místo zajímavé/ proč stojí za návštěvu
- jakým způsobem (autem, vlakem, na kole) se dostat na výchozí bod výletu
- vaše postřehy, dojmy i rozšiřující informace

Příspěvky o rozsahu 20 – 30 řádek s alespoň 2 fotografiemi o velikosti 1 MB posílejte na e-mail: vylety@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a pro potřeby redakce také adresu a telefon!

Každý zveřejněný příspěvek bude umístěn i na webech Deníku. Každého autora navíc oceníme dárkovým balíčkem v hodnotě 500 Kč a mapou Cyklotrasy severu.

Deset nejúspěšnějších příspěvků, které vyberete při webovém hlasování po prázdninách, odměníme pěti komfortními spacími pytli a pěti špičkovýcmi karimatkami.

Autor: Redakce

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, Oprava a údržba osobních vozidel a dodávek., Hlásit se telefonicky na č. 778 034 858 PO - PÁ 12 - 16 hodin. Pracoviště: Líbal trade s.r.o. 001, Pražská, č.p. 3259, 415 01 Teplice 1. Informace: Luděk Němeček, +420 778 034 858.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Skladník / Expedient. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Smlouva na dobu určitou s prodloužením na rok a následně doba neurčitá, , Skladník/Expedient, Pracovní náplň je tvořena dvěma pracovními pozicemi:, , Skladník, - Příjem výrobků na sklad, - Kontrola přijatého zboží /správný počet, kvalita/, - Naskladnění výrobků, - Kompletace výrobků pro výrobní pracovníky, - Řešení oprav, reklamací, - Vedení skladové evidence, - Zodpovědnost za inventuru skladu, - Komunikace s oddělením péče o zákazníka, - Dohledávání zásilek v systému, , Expedient, - Expedice hotových výrobků, - Tisk adresných štítků, - Lepení na balíky, - Třídění dle přepravců, - Předání balíků přepravci, - Správa přepravních dokumentů, , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít, - Počítačové znalosti-stupeň pokročilý, - Zkušenosti s prací v podnikových systémech, - Anglický jazyk (základní znalost), německý jazyk (základní znalost je výhodou) , - Všímavost k detailům, zodpovědnost, komunikace, vstřícnost, , Výhodou bude, pokud budete mít, - oprávnění na použití VZV, , Zaměstnanecké výhody, - Stravenky ve výši 105,-Kč, - Týden dovolené navíc , - Kurzy anglického jazyka, - Firemní benefit (potisk výrobků), - Příjemné pracovní prostředí. Pracoviště: Spreadshirt manufacturing česká, s.r.o. 002, Pod Dolní drahou, č.p. 107, 417 42 Krupka 1. Informace: Monika Trešlová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 26 020 Kč

Řídící pracovníci na základních školách Zástupce ředitelky školy pro druhý stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned, nebo dle dohody., PP na dobu určitou - jeden rok od data nástupu., Nástupní plat je základní, odvíjí se dle prokázané praxe a zkušeností + příplatky za vedení., Požadujeme plnou kvalifikaci dle zákona o pedag. pracovnících č. 563/2004 Sb. v platném znění, znalost NJ podmínkou, upřednostníme zkušenost na této pracovní pozici., Zaměstnanecké výhody - Čerpání FKSP, dotované obědy, služební notebook, příplatky za vedení., V případě zájmu zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola teplice, koperníkova 2592, Koperníkova, č.p. 2592, 415 01 Teplice 1. Informace: Milena Havlová, +420 417 553 040.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 70. Poznámka: Základní mzda 13 400 - 20 000 Kč, plné diety + odměny, pravidelná mzda, , Tandemové soupravy Mercedes, max. 5 let staré., Požadujeme: , řidičský průkaz skup. C, E, profesní průkaz, kartu řidiče, dodržování nařízení č. 561,, Hlásit se telefonicky na č. 725 699 397 p. Migl. Pracoviště: Stebal spedition, s.r.o. 001, Horská, č.p. 302, 417 02 Dubí. Informace: Jan Migl, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda tří aut v Duchcově.
3

Řidiče museli hasiči vystříhat, škoda na autech je 200 tisíc

Ilustrační foto.
7

Místo dieselů elektrika. Na některé tratě v kraji vyrazí nové soupravy

OBRAZEM: Stovky pirátů se vrhly do boje. Lodě vypluly na jezero v Úštěku

Úštěk - Lidé sledovali tradiční bitvu na úštěckém jezeru Chmelař. Letos nabídla navíc jednu speciální bárku.

MHD v Teplicích zůstane Arrivě, má novou smlouvu do roku 2023

Teplice - Městskou hromadnou dopravu v Teplicích bude dalších pět a půl roku zajišťovat stávající společnost Arriva City. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediná. Smlouva začala platit na začátku července.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Máslo za 50, benzín za 33 korun. Růst cen zrychluje

Severní Čechy - V červnu museli Češi při nákupech sáhnout hlouběji do kapsy. Víc platili za benzín, máslo, vajíčka i brambory. Oproti stejnému měsíci loňského roku podle statistiků vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 procenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT