V Litoměřicích po něm pojmenovali most přes Labe.

Kdo byl generál František Chábera, čestný občan města? Ví to školáci, ale i třeba současní třicátníci?

Oblastní muzeum v Litoměřicích je teď tím správným místem, kde hledat na první otázku odpověď.

Odpovídá na otázky

Výstava přináší odpovědi i na další otázky: Proč vypuklo Slovenské národní povstání (SNP)? Jaký byl jeho průběh? Jakou úlohu v něm sehráli letci z 1. čs. stíhacího pluku v Sovětském svazu, v němž byl František Chábera velitelem letky?

Právě tato spojitost vedla k rozšíření původní výstavy Liptovského muzea v Ružomberoku, která je v Litoměřicích od 5. srpna do 26. září prezentována pod názvem „Slovenské národní povstání a letec František Chábera“.

Dvě části výstavy

S nápadem přivézt tuto výstavu do Litoměřic přišel její autor, historik a litoměřický rodák Stanislav Chytka, který ji prezentoval v loňském roce u příležitosti 65. výročí SNP v Liptovském muzeu v Ružomberoku.

„Nabídl jsem možnost umístění výstavy do Litoměřic zdejšímu muzeu, které nabídku přijalo,“ vysvětlil Stanislav Chytka. Zcela originální náboj ale výstava dostala pro Litoměřičany a zájemce o historii válečného letectví.

„S přípravou expozice o generálu Cháberovi jsme začali před rokem a půl,“ říká odborník z litoměřického muzea Martin Kolařík. „Působení našeho letce při SNP bylo na panelech z Ružomberoku zmíněno, a tak jsme stáli před otázkou, kde sehnat další materiál. Stanislav Chytka byl ochoten leteckou část zpracovat do konečné podoby. Já jsem se vydal do Vojenského historického ústavu (VHÚ).“

Martin Kolařík se podle svých slov chystá na začátku září do škol domluvit termíny pro návštěvu muzea: „Děti a mládež jsou hlavní generační skupinou, jíž je tato výstava určena. Expozice je jednou z mála současných, které využívají klasické nosiče informací – panely a vitríny. Přemýšlel jsem, co dát do nich. A tak jsem se dal do lepení modelů letadel, v nichž František Chábera létal, i těch z řad německé Luftwaffe, proti kterým bojoval.“

Díky za pomoc

Ukazuje papír se jmény 16 lidí. „Bez jejich pomoci a podpory by výstava nemohla vzniknout,“ vážně dodává.

Jiří Rajlich z VHÚ Praha, Miroslav Petrů z Wings Clubu, který zapůjčil originální leteckou kombinézu a kuklu, Petr Augusta ze znojemského RC Aircombat, jenž dodal model stíhačky La–5FN, Libor Beránek z Terezína, který „zařídil“ čestnou stráž v anglických battledressech při pietním aktu i srocení historické techniky před litoměřickým muzeem v den zahájení výstavy, Vlastimil Šafránek z agentury SOS Art, která v 90. letech natočila Cháberův filmový medailon. Dík patří i vedení města.

„Svou podstatou je to výstava protiválečná. Vypovídá o těch, kteří museli zabíjet a pak s tím žít,“ míní Martin Kolařík.

Výstava o SNP se z Litoměřic bude stěhovat do Loun. Jak sdělil Jaroslav Havrlant z historického oddělení lounského muzea, začít zde má 6. října a skončit 7. listopadu.