Tu českou stranu zná mnoho z nás dobře, ale co takhle si vyrazit „za kopce“ a podívat se na hory od sousedů?

Stačí dojet do Harrachova a pak už je to jen asi čtrnáct kilometrů do městečka, které se jmenuje Sklářská Poreba. Jedná se o rekreační středisko s asi sedmi tisíci stálými obyvateli, které leží na pomezí dvou právě zmiňovaných pohoří. Tedy tam to jsou Góry Izerskie a Karkonosze.

Krásná zákoutí i nádherné výhledy

Nejpohodlnější cestování je autem, turisté mohou z Čech sice pěšky, ale ti, co nejsou zvyklí moc chodit, by si měli šetřit síly na okolí Poreby, jež stojí určitě za zhlédnutí. Město vás bude určitě lákat množstvím restaurací, kaváren, obchůdků a stánků a odolat není jednoduché.

Snad je lepší zajet až na parkoviště k lanovce na horu Szrenica, která se tyčí ve výšce 1362 metrů nad mořem, tam zanechat vůz a hurá rovnou do přírody.

Můžete se odtud také nechat vyvézt sedačkovým výtahem až na vrchol hory, nebo jen zhruba do půlky, či vyšlapat všechno po svých. Pokud zvolíte druhou variantu, vychutnáte si jak jízdu na laně, tak i pěší túru.

Hned, jak sesednete z lanovky, se zhluboka nadechněte a naberte do plic skutečně čerstvý svěží vzduch, jehož vůni jistě sami ucítíte. Jsou i tací, kteří se z plna hrdla napijí vody z potoka. Cestou vzhůru potěší vaše oko krása lesních zákoutí, úžasné výhledy do kraje i scenerie, které vytvořil vodní živel ve svém korytě.

A kdybyste si chtěli užít také poklidnou atmosféru městečka, jež dýchá historií, a všechno byste to za den nestihli, tak přespěte. Ve Sklářské Porebě mají hodně hotelů, penzionů, o cenách lze smlouvat. Ve všední den seženete volný pokoj pro dva i za 45 zlotých.

O víkendu je to horší, to bývá obsazeno. Pokud byste tam chtěli strávit třeba týden, nudit se rozhodně nebudete. Můžete vyrazit na množství výletů do okolí, například k vodopádu Kamienczyk, který je vysoký 27 metrů, nebo se jen tak projít podél řeky Kamienna, jež Porebou protéká. Podle počasí je buď pokojná či nahání strach divokými peřejemi.

Máte-li děti, tak pro ně je ve městě připraveno obzvláště hodně atrakcí - dinopark, muzeum mineralogie a další. Hlad lze zahnat v mnoha restauracích, za zmínku stojí Lukášův mlýn, který upoutá svým zdobným historickým stavením. A jestli by se vám stýskalo po českém pivu, žádný problém. O kus dál stojí bar Na Winklu, kde čepují náš Rohozec.

Domů si nezapomeňte přivézt tzv. tanie serki, což je výtečný zauzený sýr. Kousek stojí jen jeden zlotý (přibližně 6,50 Kč). Kupte si i nějaký suvenýr, na ulicích si v nepřeberném množství stánků určitě vyberete.

A ještě něco. Máte-li rádi lyžování, tak až napadne sníh, přijeďte sem do střediska pod horou Szrenica. Je tu mnoho běžeckých tratí a sjezdovek.

ZPRACOVALA Markéta Krausová


NAPIŠTE NÁM!
Severní Čechy poskytují spoustu možností na krátké výlety a každý z vás má určitě oblíbené místo, které navštívil a kam se rád vrací.

Nyní máte možnost se o své zážitky podělit a získat za to navíc celou řadu hodnotných cen.

Napište nám: kam se vydat
- čím je toto místo zajímavé/ proč stojí za návštěvu
- jakým způsobem (autem, vlakem, na kole) se dostat na výchozí bod výletu
- vaše postřehy, dojmy i rozšiřující informace

Příspěvky o rozsahu 20 – 30 řádek s alespoň 2 fotografiemi o velikosti 1 MB posílejte na e-mail: vylety@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a pro potřeby redakce také adresu a telefon!

Každý zveřejněný příspěvek bude umístěn i na webech Deníku. Každého autora navíc oceníme dárkovým balíčkem v hodnotě 500 Kč a mapou Cyklotrasy severu.

Deset nejúspěšnějších příspěvků, které vyberete při webovém hlasování po prázdninách, odměníme pěti komfortními spacími pytli a pěti špičkovýcmi karimatkami.