Těžební společnost každoročně pořádá vzpomínkový akt k uctění památky zemřelých horníků. Stejně tak tomu bylo i včera.
„Organizujeme pravidelně každý rok pietní akci k uctění památky havířů u pomníku v Litvínově. Memoriálu se účastní havíři a jejich rodiny a samozřejmě rovněž zástupci vedení společností skupiny Czech Coal,“ řekla mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Benešová.
Na důlní katastrofu dnes vzpomene také Klub českých turistů Litvínov. K devětadvacátému výročí důlní katastrofy se letos uskuteční již pátý ročník turistického pochodu pod názvem Memoriál Pluto. Začátek pochodu je od 7 do 10.30 hodin u pomníku důlní katastrofy v Litvínově vedle Scholy Humanitas. Lidé si mohou zvolit pěší trasu i cyklotrasy.

„Všichni účastníci budou mít připraven diplom a v cíli malé občerstvení,“ uvedl Pavel Kubišta.
Na Mostecku stále existuje hlubinný Důl Centrum. Ten je jediným hnědouhelným hlubinným dolem v České republice a pracuje v něm 330 zaměstnanců, kteří se střídají v třísměnném provozu.

„Hlubinný Důl Centrum má za sebou 120 let historie těžby, která měla být podle původních předpokladů v roce 2008 ukončena. Existenci dolu prodloužila smlouva se společností Unipetrol RPA na dodávku uhlí pro teplárnu T200 do roku 2012. S petrochemickou společností spolupracuje Důl Centrum již několik let, a to zejména s ohledem na snižující se zásoby hnědého uhlí v rámci stávajících územních limitů těžby,“ vysvětlila Gabriela Benešová.
Zda–li v Dolu Centrum nehrozí podobná katastrofa jako na Plutu, tisková mluvčí Czech Coalu sdělila: „Každá podobná událost je tragickou ranou v osudech lidí. Takovéto tragédie si připomínáme a veškeré naše snažení směřuje k tomu, aby se nic podobného neopakovalo.“ (mh)